Попоски: Дожд, па стабилизација и затоплување на времето - Слободен печат

Попоски: Дожд, па стабилизација и затоплување на времето

Во вечерните часови услови за повремени врнежи од снег ќе има и на повисоките места (над 1100 м.н.в).

До крајот на денов во нашата држава ќе имаме претежно облачно време а од запад уште во текот на претпладнево ќе започнат врнежи од дожд. Во текот на денов врнежите ќе се прошират насекаде и локално ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ (над 20 л/м2), на планините врнежите ќе бидат од снег каде ќе дојде до зголемување на снежната покривка, вели во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“, метеорологот Славчо Попоски.

Во вечерните часови услови за повремени врнежи од снег ќе има и на повисоките места (над 1100 м.н.в). Ќе дува умерен ветер од јужен и од југоисточен правец кој повремено на некои места ќе засилува на интензитет, во вечерните часови ветерот ќе го промени правецот во северен. Максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 6 до 13 степени.

Прочитајте и...  Медиумска војна за ТВ дуел: Заев му порача на Мицкоски дека допрва ќе се поти пред камерите

Потоа во текот на утрешниот ден локално сеуште ќе има малку повеќе облаци а ќе дува и умерен, на некои места засилен ветер од северен правец, во недела времето пак ќе биде претежно сончево. Наутро температурите на воздухот на многу места ќе се спуштаат не многу под нулата, односно истите ќе се спуштаат во интервалот од -6 до 2 степени. Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 6 до 14 степени, малку потопло се очекува да биде во крајните југоисточни предели.

Стабилно, суво и сончево време ќе имаме и на почетокот од следната недела, максималните дневни температури на воздухот на многу места ќе се искачуваат над 10 степени. Во најтоплите предели истите се очекува да се искачат дури до околу 20 степени и истите ќе бидат над просекот за овој дел од годината. Сето ова ќе биде поради влијанието на значително потоплата воздушна маса од југ.

Прочитајте и...  Брнс го поздрави успехот што за три години го оствари досегашниот парламентарен состав

Прочитај повеќе

Ќе биде ли Избирачкиот список дежурен виновник и за изборите на 12 април?

МЗШВ: Јавните огласи за распределба на земјоделско земјиште се спроведуваат согласно законот

Слободен печат

Се состана работната група во МВР со цел надминување на состојбата со пасошите, закажана уште една средба

Слободен печат

ЕК за реконструкција на Албанија ќе издвои 100 милиони евра

Слободен печат

Бугарските власти поради птичји грип ќе усмртат 5.380 патки

МИА Агенција

Спасовски во Брисел на средба со лидерите од Западен Балкан и еврокомесарот Вархељ

МИА Агенција

Остави Коментар

17 + 1 =

Прочитај повеќе

Расчистена депонијата под Кале

Слободен печат

Врховниот суд во Индија пресуди: Жените ќе можат да бидат воени команданти

МИА Агенција

Агенти деноноќно ја следеле Катица Јанева

Шекеринска: Го одржавме зборот и пред граѓаните и пред сојузниците во НАТО

МИА Агенција

„Франција будно ја следи состојбата со владеењето на правото во Македонија“

МИА Агенција

Сведочење на таткото на обвинетата во судењето за убиството на Пино Секондо: „Не знаевме дека Фуркан ѝ е дечко“

Слободен печат