Поплави во Кина, населението се евакуира со хеликоптери

epa08531974 Rescuers evacuate people from flooded villages in Shexian county, Anhui province, China, 07 July 2020. Over 120 people have been killed in the current flood season in China. EPA-EFE/LIAO FA CHINA OUT

Кинеските власти испратија хеликоптери за да ги спасат жителите на провинцијата Гансу, откако се излеаја Јангце и други реки по обилните дождови.

Покрај поплавите, областа е погодена и од свлечишта, а педесетина луѓе се зарбоени на крововите од своите домови во градот Лонгнан.

Во соседната кинеска провинција Сичуан и во заедницата Чонгквин прогласена е тревога од највисоко ниво. Во Сичуан водата достигна до прстите на статуата на Буда од осми век, што се наоѓа на планина. Тоа се случува првпат од 1949 година.

Властите на провинцијата Хубеи предупредија дека најголемата хирдоцентрала и брана се преполни со вода.

Видео на денот