ПОПЛАВИ ВО ИНДИЈА: 16 мртви, 140.000 луѓе се раселени – Слободен печат
ВестиПланета

ПОПЛАВИ ВО ИНДИЈА: 16 мртви, 140.000 луѓе се раселени

Метеоролозите најавиле нови обилни врнежи од дожд во текот на следните три дена.

Најмалку 16 лица ги загубија животите во поплавите по обилните врнежи во западноиндиската држава Махараштра, а раселени се повеќе од 140.000 луѓе, соопштија денеска локалните власти.

Илјадници камиони се заробени на националниот автопат што ги поврзува Мумбај и Бангалор, бидејќи патиштата се поплавени на неколку места.

Метеоролозите најавиле нови обилни врнежи од дожд во текот на следните три дена, поради што властите испратија повеќе тимови за спасување во загрозените области.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close