Попладне нестабилно, со пороен дожд, грмежи и засилен ветер

скопје дожд дождливо време
Дожд во Скопје / Фото: EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

УХМР најавува дека попладне ќе има локална нестабилност со пороен дожд, грмежи и засилен ветер претежно во источните, а кон крајот на денот и во северните делови

Утре, според УХМР, ќе преовладува сончево време со мала до умерена облачност и со умерен, во
западните делови засилен ветер од западен правец. Попладнето ќе има услови за краткотраен
пороен дожд и грмежи, претежно во планинските подрачја.

Од понеделник времето ќе биде претежно стабилно со слаб до умерен северозападен ветер, поизразен вдолж Повардарието.

Извор: МИА

Видео на денот