Пописот на населението во Црна Гора ќе се одржи од 1 до 15 ноември

Црна Гора - Фотографија ЕПА, Борис Пејовиќ

Премиерот на црногорската влада во технички мандат, Дритан Абазоввиќ, најави дека пописот на населението во Црна Гора нема да се одложи.

„Нема повеќе одложување, пописот е од 1 до 15 ноември“, изјави Абазовиќ на новинарите.

Одложување на пописот на населението побараа прво Албанците во Црна Гора, потоа Бошњаците и социјалдемократите, а денеска и Демократската партија на социјалистите.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот