Поп Ацев заврши 13. на маратонската трка на СП во Гванжу - Слободен печат

Поп Ацев заврши 13. на маратонската трка на СП во Гванжу

Македонскиот пливач Евгениј Поп Ацев се пласираше на 13. место на трка на 25 километри на Светското првенство во водени спортови кое се одржува во Гванжу, Јужна Кореја.

Тој делницата од 25 километри ја исплива за 4.54:39.9 часа, што беше само три минути послабо време од тоа на светскиот шампион, Аксел Рејмонд. На второто место се пласира Кирил Балјаев од Русија, додека Италијанецот Алесио Очипинти беше третопласиран. На трката учествуваа 24 пливачи, од кои 22 ја завршија.

Евгениј Поп Ацев претходно настапи и на трката на 10 километри на која го освои 51. место од 63 натпреварувачи.

На СП во Гванжу, Македонија има уште четири пливачи, Филип Дерковски, Давор Петровски, Миа Крстевска и Ева Петровска.

Прочитај повеќе

Покрај Брајант, меѓу загинатите е и ќерката Џиџи

Слободен печат

Ѓоковиќ и Брајант беа големи пријатели, му помогна на тенисерот кога му беше најтешко

Слободен печат

Видео од местото на несреќата каде Коби Брајант го загуби животот

Слободен печат

Светот се простува од Брајант со емотивни пораки

Слободен печат

ШОК ВО САД: Во хеликоптерска несреќа загина НБА ѕвездата Коби Брајант

Слободен печат

Фудбалерите ќе имаат огромна поддршка против Косово: Се обединија сите македонски навивачки групи

Слободен печат

Остави Коментар

five × five =

Прочитај повеќе

Дербито на Рим без победник (ВИДЕО)

Слободен печат

Червар повеќе нема да ја води Хрватска

Слободен печат

Агинагалде: Ја сонувавме победата и успеавме

Слободен печат

Нов пораз на Вардар во Анталија, овој пат од Бачка Топола

Слободен печат

На Червар македонските судии му се виновни за поразот: Да му е..м мајката безобразна

Слободен печат

„Фуријата“ не ја дава титулата, Шпанија останува Европски шампион

Слободен печат