Помпео вечерва во посета на Грција, разговарал со Столтенберг за тензиите во источниот Медитеран

Американскиот државен секретар Мајк Помпео разговарал со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг за тензиите меѓу Грција и Турција во источен Медитеран, пренесува Бета.рс.

Помпео кој вечерва доаѓа во официјална посета на Грција, на Твитер напиша дека со Столтенберг разговарал за „деескалација на ситуацијата во источен Медитеран“ и повторно „укажа на важноста од единство во НАТО“.

Тензичните односи меѓу Грција и Турција, двете членки на НАТО, додатно се влошија годинава, заради долготрајните спорови меѓу кои и прашањето околу морските граници и правата за пребарување на наоѓалишта за нафта и гас во источниот дел на Средоземното море.

Прочитајте и...  Дали поранешниот амбасадор Делави ја потврди автентичноста на документот со визијата на Џо Бајден за Албанците?

Грција во спорот има голема поддршка од Франција.

Помпео треба да пристигне во Солун околу полноќ, во рамки на петдневната тура во Европа, при што ќе ги посети и Италија, Ватикан и Хрватска.

Стејт департментот наведе дека Помпео ќе се сретне со грчкиот премиер Киријакос Мицотакис и со министерот за надворешни работи, Николаос Дендиас за да поттикне заедничка посветеност на двете земји во зајакнување на безбедноста, мирот и просперитот во источниот Медитеран и укажа на најдобри односи на Вашингтон и Атина во повеќе децении.

Прочитајте и...  Светска банка: Блискиот исток и Северна Африка ќе имаат економски пад од 5,2 проценти

Помпео во Грција ќе остане до среда кога лета за Рим.

Поврзани вести

Бучковски: Бугарија ќе направи историска грешка ако ја блокира нашата земја на европскиот пат

Маријана Митровска

Дачиќ ќе биде нов претседател на српското Собрание, експозето на Вучиќ во среда, во новата влада и СПАС на Шапиќ

Слободен печат

Исчезна маж од Скопје, семејството моли за помош

Слободен печат

Шилегов за тунелите под Кале: Подобро да изгубите време во проектирање, отколку да ви се случи Кичево-Охрид

Слободен печат

СДСМ: Протестите на ВМРО-ДПМНЕ нема да ги спасат од одговорност криминалците од нивните редови

Слободен печат

За министерот Маричиќ онлајн судењата се покажале доста ефикасни

Слободен печат

Остави Коментар