Помпео: Територијата на Ирак не е користена за напади - Слободен печат

Помпео: Територијата на Ирак не е користена за напади

Откако Ирак демантираше дека неговата територија е користена за извршување напади врз нафтени објекти во Саудиска Арабија, американскиот државен секретар Мајк Помпео истакна дека САД располагаат со информации кои ги потврдуваат наводите на Багдад.

Помпео тоа му го пренесе на ирачкиот премиер Адел Абдул Махди во телефонски разговор.

– Американскиот државен секретар истакна дека информациите со кои располагаат САД ги потврдуваат наводите на ирачката Влада дека територијата на Ирак не е користена за извршување на тие напади, се наведува во соопштението од кабинетот на ирачкиот премиер.

Јеменските бунтовници Хути, кои се поддржани од Иран, ја презедоа одговорноста за нападот врз нафтениот гигант „Сауди Арамко”, што предизвика блокирање на производството на нафта на повеќе од половина светски дневен извоз на Саудиска Арабија и над пет отсто од дневното светско производство на сурова нафта.

Прочитајте и...  Заев до судиите и обвинителите: Ослободете се, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ веќе не ви можат ништо

САД објавија сателитски снимки, како и разузнавачки информации, дека Иран е виновен за нападите врз саудиските нафтени постројки.

Прочитај повеќе

Ордановски: Доколку правосудството сака да испорача правда, тоа ќе го стори

Слободен печат

Напуштениот брод кој повеќе од една година низ Атлантикот пловеше без екипаж „уловен“ во Ирска

Слободен печат

Бектеши: ДУИ нема да формира коалиција со ниту еден субјект што ќе се обиде да го негира Преспанскиот договор

Слободен печат

Сандерс со убедливо водство кај демократите

Слободен печат

Путин го разреши својот советник Сурков, креаторот на „вертикална моќ“

Слободен печат

Трамп помилува седум лица, ја намали и затворската казна на Род Благоевиќ

Слободен печат

Остави Коментар

5 + 12 =

Прочитај повеќе

Зеќири: Сега предметите и истрагите се живи, конечно ќе може да се постапува

Слободен печат

На Кинезите им е забранет влез во Русија до 20 февруари

Слободен печат

Светската здравствена организација ја пофали Кина за мерките против коронавирусот

Слободен печат

Отфрлени заклучоците на Република Српска за границата со Федерацијата БиХ

Слободен печат

Калифорниското вино се продава по рекорднo ниски цени

Слободен печат

Трамп: Сè што е поврзано со оваа измамничка истрага на обвинителот Малер да се отфрли

Слободен печат