1.1 C
Скопје

Помпео: Шокантни и вознемирувачки се наводите дека Кина користи стерилизација и абортуси против муслиманите

Американскиот државен секретар Мајк Помпео вчера ги оцени како шокантни и вознемирувачки наводите дека Комунистичка партија на Кина користи принудна стерилизација и абортуси против муслиманите.

Помпео повикувајќи се на извештајот за ситуацијата во Синџијанг на германскиот истражувач Адриан Ценц наведе дека Комунистичката партија на Кина „покажува крајно непочитување на светоста на човековиот живот и основното човеково достоинство”.

– Апелираме до Комунистичката партија на Кина веднаш да ја прекна оваа ужасна пракса и бараме од сите земји да им се придружат на САД во барањето за престанок на тоа нехумано злоставување, истакна Помпео.

Ценц тврди дека анализата на кинеските владини документи покажува дека природниот наталитет на жителите во Синџианг „драматично се намалил” односно во двете најголеми ујгурски муслимански префектури стапката на раст се намалиле за 84 проценти во периодот од 2015 до 2018, како и во 2019 година.

Прочитајте и...  Истрага во Министерството за правда околу обиди за поништување на резултатите од претседателските избори во САД

Поврзани вести

Филипче уверува: Сите вакцини се безбедни, не постои законска пречка за увоз на која било од нив

Слободен печат

Задолжување за поддршка на економијата: Грција планира до две милијарди евра преку издавање на нова десетгодишна обврзница

Слободен печат

Усвоена резолуција за импичмент во Сенатот: Процесот против Трамп ќе продолжи на 9 февруари

Слободен печат

Мина „мазно“ во Сенатот: Ентони Блинкен е нов шеф на американската дипломатија

Слободен печат

СДСМ: Зад бојкотот и саботажата на пописот стои Груевски, Мицкоски е само извршител

Слободен печат

Црна Гора ќе повлече седум амбасадори: Меѓу отповиканите и Тарзан Милошевиќ од Србија

Слободен печат

Остави Коментар