Помпео: СБ на ОН да го продолжи ембаргото на оружје на Иран

Помпео истакна дека иранскиот претседател Хасан Рохани неодамна изјави дека Иран решително ќе одговори ако за Техеран биде продолжено ембаргото на оружје. 

Нарекувајќи го Иран најбрутален терористички режим во светот, државниот секретар на САД, Мајк Помпео, денеска го повика Советот за безбедност на Обединетите нации да го продолжи ембаргото на оружје на Техеран, кое истекува во октомври, и ја отфрли, како што рече, изнудувачката дипломатија.

САД објавија нацрт-резолуција на Советот за безбедност за продолжување на ембаргото на оружје на неодредено време, а Помпео рече дека целта на Вашингтон е соработка на сите 15 членки во нејзиното усвојување.

Но, тој посочи дека доколку резолуцијата не биде одобрена, што би се случило поради противење на Русија, САД ќе се повикаат на одредбата за нуклеарен договор меѓу Иран и светските сили од 2015 година, за повторно наметнување на сите американски санкции за Иран.

Прочитајте и...  Во Малешевијата два активни случаи со ковид-19

Помпео истакна дека иранскиот претседател Хасан Рохани неодамна изјави дека Иран решително ќе одговори ако за Техеран биде продолжено ембаргото на оружје. 

Прочитај повеќе

Еболата се шири во Конго, досега потврдени 50 смртни случаи

Слободен печат

Истражување: Три четвртини британски компании не се подготвени за брегзит

Слободен печат

Цивил: МВР со двојни аршини – едeн приведен за Фејсбук статус, други не

Слободен печат

СЗО: Пандемијата може да се влоши

Слободен печат

Меркел: Не знам дали ќе има договор за Фондот за економско опоравување

Слободен печат

Во Куманово осум новозаболени со Ковид-19 од кои двајца од Липково

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Црната смрт“ се шири во Монголија: 15-годишно дете почина од чума

Слободен печат

Растат тензиите на Кавказ: Во артилериски судир има мртви и повредени војници

Слободен печат

Гелатановски вели дека статусот на Фејсбук бил само шега

Слободен печат

Стравична ликвидација во Порторико: Убиено 11-годишно дете, братот (6) се бори за живот

Слободен печат

Д-р Пановски: Ниту во август нема да ги исполниме условите и параметрите за патувања во ЕУ

Слободен печат

Седми ден протести во Белград, граѓани излегоа и на улиците во Ниш и Зрењанин

Слободен печат