-8 C
Скопје

Помпео: САД се посветени на заштита на правата на лицата со посебни потреби

САД ја истакнуваат својата посветеност за целосна вклученост на лицата со посебни потреби во животот и општеството, истакна во денешното соопштение државниот секретар Мајк Помпео.

– Горди сме да укажеме на строго почитување на Законот за Американците со посебни потреби на сојузно и приватно ниво, исто така и на другите федерални, државни и локални закони што гарантираат отворен и еднаков пристап до објектите, пазарите, работните места, стоките и услугите, се наведува во изјавата на Помпео.

Тој на Меѓународниот ден на хендикепираните лица најави отворање на Центар за пристап во Стејт департментот – интерактивен објект што демонстрира технологии за помош што ги отстрануваат бариерите за нашите вработени со хендикеп.

Помпео потенцира дека САД ја потврдуваат својата приврзност кон заштита на човековите права на сите, и постигање еднавки можносто во образованието, вработувањето и вклученоста во граѓанскиот живот на луѓето со посебни потреби.

Прочитајте и...  Пелоси преку истражно тело ќе ја испитува блискоста на Трамп со Путин

Извор.МИА

Поврзани вести

ВИДЕО | Последен говор на Трамп: Не го спомена Бајден, ама нагласи дека е прв претседател кој не почнал војна

Слободен печат

ВИДЕО | Бајден не можеше да ги скрие солзите пред своите сограѓани: Извинете за емоциите, сакам само покојниот син да беше тука

Слободен печат

Ердоган најави радикални реформи во економијата и судството

Слободен печат

Усвоен планот за распределба на административните службеници во земјава

Слободен печат

Помпео: Мултикултурализмот не е својствен за Америка

Слободен печат

Јанша: Вакцинација на 70 отсто од населението во Словенија до почетокот на летото

Слободен печат

Остави Коментар