Помпео: САД се подготвени да доделат 100 милиони долари помош против коронавирусот

Претходно, и фондацијата на Бил и Мелинда Гејтс се обврза да донира 100 милиони долари во истражувања за вакцина и лечење на коронавирусот.

САД се подготвени да доделат 100 милиони долари помош на Кина и другите земји зафатени од коронавирусот, соопшти денеска американскиот државен секретар Мајк Помпео.

– Оваа обврска, покрај стотиците милиони долари широкограда помош донирана од американскиот приватен сектор, го демонстрира силното лидерство на САД во одговор на епидемијата, истакнува Помпео во изјавата.

Додаде дека владиниот ангажман за ова ќе се реализира преку постоечките фондови „како директно така и преку армиските организации”.

Претходно, и фондацијата на Бил и Мелинда Гејтс се обврза да донира 100 милиони долари во истражувања за вакцина и лечење на коронавирусот.

Со оваа сума се намирува дел од 675 милиони долари што Светската здравствена организација ги бара од земјите за борба со болеста и спречување на нејзино ширење.

Прочитајте и...  МЗ отвори посебни сметки за донации, може да се донираат пари, но и опрема

Според најновите информации од вирусот што се појави во Кина, сличен е на болеста САРС, досега починале најмалку 638 лица, додека повеќе од 31.000 се заразени. Најголeм дел од заразените се во Кина.

Коронавирусот е од истото семејство на смртоносни вируси како САРС (кратенка од „остар акутен респираторен синдром”) од кој во 2003 година беа заразени околу 8 илјади лица, а 774 починаа.

Прочитај повеќе

Никола Димитров: Се гледа од каде ни доаѓа помошта!

Слободен печат

Руско МНР: Пристапувањето на Северна Македонија во НАТО се совпадна со денот на бомбардирањето на поранешна Југославија

Слободен печат

Родилка од Куманово позитивна на коронавирус, бебето останува на ГАК, таа оди на Инфективна

Слободен печат

Нагло слабеење на инфлацијата во Еврозоната

Слободен печат

Израелците наместо ракети произведуваат респиратори

Слободен печат

Во Лондон од коронавирус почина 13-годишно дете

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Гутереш: Сите земји треба да ги следат препораките на СЗО за да го ограничат ширењето на вирусот

Слободен печат

Уште една 100-годишна жена се опорави од коронавирусот – добра вест дојде од Холандија

Слободен печат

МАЈКИТЕ ВО САМОИЗОЛАЦИЈА НЕ МОЖАТ ДА РАБОТАТ ОД СВОИТЕ ДЕЦА: Овие се проблемите со кои се соочуваат дома заради коронавирусот

Слободен печат

Путин му испраќа помош на Трамп: Руски авиони полни со опрема тргнуваат кон САД

Слободен печат

Штипјанец ќе плати пет илјади евра затоа што за време на самоизолација отишол на бербер

Слободен печат

Виенски економски институт: Рецесија им се заканува на сите земји од Средна, Јужна и Источна Европа

Слободен печат