Помпео: САД и помогнаа на Украина во борбата против корупција и Русија

САД даваат помош на Украина да се бори против корупцијата и оружје за да „војува против Русите”, изјави американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска во интервју за ТВ каналот „Даблју-Си-Ес-Си”.

Тој ја коментираше и процедурата за импичмент на американскиот претседател Доналд Трамп и политиката на САД кон Украина.

– Јас бев дел од американската политика во однос на Украина и бевме целосно јасни. Сакавме да ја намалиме корупцијата, со која земјата беше зафатена ужасно долго време, и успеавме во тоа со помош на (украинскиот претседател Володомир) Зеленски, кој има можност тоа да го направи. Претседателот Трамп сакаше да се осигура дека Владимир Путин нема да биде во можност да наштети на украинскиот народ, изјави Помпео.

Прочитајте и...  Средба Заев – Гаши во хотел Белви

Тој додаде дека затоа САД испорачале одбранбени оружени системи на народот на Украина, истакнувајќи дека претходната администрација, не успеала во тоа.

– Ние одлучивме да им дадеме вистинско оружје за да можат да војуваат против Русите. Горд сум за тоа како се води политиката на Администрацијата спрема Украина, истакна Помпео.

Истрагата за импичмент на претседателот на САД започна откако од телефонски разговор помеѓу двата претседатели ова лето се дозна дека Трамп наводно условил 400 милиони долари воена помош за Украина со барање Зеленски да искаже јавни заложби дека истражува коруптивни бизнис активности на неговиот политички опонент Џо Бајден.

Прочитај повеќе

Најмалку 800 жртви во светот поради дезинформации за Ковид-19

МИА Агенција

Илјадници во Белорусија протестираа, почина уште еден демонстрант

МИА Агенција

Деветнаесет години Охридски рамковен договор

МИА Агенција

Села, Гаши и Касами не одат на лидерска кај Ахмети

МИА Агенција

Заев ќе го добие мандатот за нова Влада, Џафери најави седница

МИА Агенција

Сончево и топло до 36 степени, попладне можен дожд

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Израел осуети кибер напад врз одбранбената индустрија

Слободен печат

Страотни сцени од Минск: Полицијата пука во народот (ВИДЕО)

Слободен печат

Вака белоруската полиција ги понижува уапсените: Крвави и помодрени, принудени да се одречат од кревање револуција (ВИДЕО)

Слободен печат

Русија планира месечно да произведе по 5 милиони вакцини против ковид-19, по цена од 10 долари за 2 дози

Слободен печат

Ангеловска демантира дека подигнала штеден депозит од Еуростандард банка по информацијата дека ќе ја изгуби лиценцата за работа

Слободен печат

Кина реагира за врските на САД со Тајван: Тие што си играат со оган, ќе се изгорат

Слободен печат