Помпео од Шри Ланка за време на азиската турнеја: Кина е предатор

Американскиот државен секретар, Мајк Помпео за време на денешната посета на Коломбо изјави дека Комунистичката партија на Кина направила „лоши работи” за Шри Ланка. Тој изјави дека Кина е предатор.

– Почнувајќи од лошите работи, кршење на суверенитетот и беззаконие на копно и на море, Комунистичката партија на Кина е прав предатор, додека САД имаат целосно поинаков пристап. Доаѓаме како пријатели, како партнери, истакна Помпео на прес-конференцијата во главниот град на Шри Ланка, Коломбо.

Американскиот државен секретар е во посета на азиските држави, со цел да придобие повеќе сојузници против Пекинг.

Прочитајте и...  Швајцарија: Две жени нападнати во супермаркет, полицијата не исклучува „терористички мотиви"

Поврзани вести

ВИДЕО | Царовска: Првото полугодие ќе заврши на крајот на годинава

Слободен печат

Шахпаска: Не 16  туку 365 дена да работиме на прашањето на насилството, родово-базираното и семејното насилство

Слободен печат

Намален бројот на инфицирани лица, но не и на починати: Германија со дневен рекорд од 410 смртни случаи

Слободен печат

ЕССЕ: Нема да запре родовото насилство без целосна примена на новиот закон

Слободен печат

Радио Нов Зеланд: Сто мртви делфини насукани на бреговите на архипелагот Чатам

Слободен печат

Царовска: За родово базираното насилство треба гласно да зборуваме

Слободен печат

Остави Коментар