Помпео: НАТО мора да се реформира инаку ќе биде надминат

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска предупреди дека НАТО алијансата мора да се менува, бидејки постои ризик да застари и да биде надминат.

Одговарајки на новинарски прашања околу изјавата на францускиот претседател Макрон кој смета дека НАТО доживеал мождана смрт, Помпео оценил дека 70 години од формирањето на алијансата, НАТО мора да расте и да се менува.

-Поминаа 70 години од формирањето на НАТО. Алијансата треба да се соочи си реалноста и модерните предизвици, изјавил Помпео додавајки дека доколку не се рефомира северно-атланската алијанса ќе биде застарена и надмината

Прочитајте и...  Ердоган: Операција во Идлиб е прашање на време

Прочитај повеќе

Запленети пет тони кокаин во Панама

Слободен печат

Започната истрага против десничарски политичари во Германија кои делеле расистички боенки

Слободен печат

Селмани: Преку глава ни е од насилничкото однесување на дел од контролорите во ЈСП

Слободен печат

Загорка Поп-Антоска Андовска: „Медена земја“ створи надеж кај сите нас дека секој што работи чесно и со љубов може да успее

Слободен печат

Политичка кампања меѓу извршители и стечајни управници

ЕС ќе го разгледува прашањето за буџетот на ЕУ до 2027 година

Слободен печат

Остави Коментар

3 × четири =

Прочитај повеќе

Следниот месец е клучен за евро-атлантските перспективи на државата

Слободен печат

Ново рочиште за случајот „Титаник“

Слободен печат

Од коронавирусот досега починаа 2.126 лица, a заразени се 75.600

Слободен печат

Времето денеска со врнежи од дожд, од утре стабилизирање

Слободен печат

Њујорк Тајмс: Трамп ќе го именува Гренел за директор на Национална разузнавачка служба

Слободен печат

Нови 31 заболени лица од коронавирус во Јужна Кореја

Слободен печат