-4 C
Скопје

Помпео: Ќе ја почнеме транзицијата на власта

Американскиот државен секретар Мајкл Помпео изјави дека Стејт департментот го почнал процесот за разгледување на одлуката на Агенцијата за општи работи (ГСА) за почеток на транзицијата на власта меѓу администрациите на претседателот Доналд Трамп и новоизбраниот претседател Џозеф Бајден.

-Денес го почнавме процесот, за да видиме каква е одлуката на ГСА, и да сториме се што налага законот. Ние ќе ја завршиме работата, рече Помпео синоќа, пренесен од британските медиуми.

Британските медиуми проценуваат дека со оваа изјава „Помпео навести дека Стејт департментот го почнал процесот на транзиција”.

Американскиот претседател, Доналд Трамп, претходно вчера кажа дека ГСА не одредува кој ќе биде следниот американски претседател.

Прочитајте и...  Државниот инспекторат за животна средина цел на хакерски напад

Поврзани вести

Пензиите повисоки во просек за 185 денари, ќе се исплаќаат од 26 јануари

Слободен печат

Влада: Да се донираат средства за обнова и реконструкција на ГТЦ „Глобал” – Струмица

Слободен печат

ФОТО | Три девојки и три момчиња се фрлија по Светиот крст во Земун: Од ладниот Дунав до крстот прва стигна Ања

Слободен печат

Нови 400 позитивни случаи со ковид-19 во земјава, починаа 11 лица

Слободен печат

Харадинај до Вучиќ: Треба да го признаете Косово за да спречите создавање на „Голема Албанија”

Слободен печат

ВЛАДАТА ПОТВРДИ: Кафулињата и рестораните ќе работат до 21.00 часот, хотелите со редовно работно време

Слободен печат

Остави Коментар