Помпео: Иако црквите низ цел свет од неодамна се празни, вербата го полни светот секој ден

Државниот секретар посочи дека САД „неуморно ќе работат со светското општество за да го ослободат светот од оваа епидемија”.

Американскиот државен секретар Мајк Помпео синоќа испрати поздрави до сите православни христијани кои викендов го одбележуваат празникот Велигден – Христовото Воскресение.

-Испраќаме велигденски поздрави и посакуваме радост во ова благословено време на годината. Иако црквите низ цел свет од неодамна се празни, вербата го полни светот секој ден, се вели во честитката што Помпео ја испрати од негово и името на неговата сопруга Сузан.

-Нека вашата вера ги зацврсти вашите надежи, како и одлучноста во време на борба со пандемијата на Ковид-19, од која страда целиот свет, независно од етничката, расната или верската припадност, додаде Помпео.

Државниот секретар посочи дека САД „неуморно ќе работат со светското општество за да го ослободат светот од оваа епидемија”.

Прочитајте и...  ВМРО-ДПМНЕ: Со бројот на заразени расте и одговорноста

Прочитај повеќе

Врачено Рациновото признание за 2020 на Томислав Османли

Слободен печат

Швајцарците го одбија предлогот на десницата за ограничување на имиграцијата од земјите на ЕУ

Слободен печат

Инцидентите со полицајците под лупа на Македонскиот полициски синдикат

Биланси од судирите на Ерменија и Азербејџан во Нагорно Карабах (ВИДЕО)

Слободен печат

Папата апелира за мир во регионот на Кавказ

Слободен печат

Акар: Анкара го поддржува Баку

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во „Викендот без ДДВ“ ќе се купуваат домашни производи и ИТ опрема до 30.000 денари

Слободен печат

Заев: Никој нема да биде изоставен со четвртиот пакет мерки (ВИДЕО)

Слободен печат

Рама од Валона најави: Албанија ќе ги олесни анти-ковид мерките

Слободен печат

Силен земјотрес во близина на Света Гора

МИА Агенција

Помпео на средби со Мицотакис и Денедиас во Атина

МИА Агенција

Честитка од претседателот Пендаровски по повод празникот Јом Кипур

Слободен печат