Помпео до Курти: Укинувањето на таксите и меѓусебното признавање со Србија треба да бидат приоритети

Укинувањето на тарифите за продуктите од Србија и БиХ ќе биде важно за враќање на странките на масата за преговори. Ние се надеваме и очекуваме ова да биде приоритет, по позитивниот момент кој се направи по потпишувањето на договорите за авионската и железничката линија помеѓу Приштина и Белград – се вели во писмото на Помпео.

Американскиот државен секретар Мајк Помпео преку писмо му честиташе на Албин Курти за премиерското место. Во писмото, Помпео се надева дека остранувањето на таксите со Србија и Босна и Херцеговина и меѓусебното признавање со Србија се приоритети на новата влада.

– Укинувањето на тарифите за продуктите од Србија и БиХ ќе биде важно за враќање на странките на масата за преговори. Ние се надеваме и очекуваме ова да биде приоритет, по позитивниот момент кој се направи по потпишувањето на договорите за авионската и железничката линија помеѓу Приштина и Белград – се вели во писмото на Помпео.

Во однос на меѓусебното признавање помеѓу Косово и Србија, Помпео истакнал дека сега е време за остварување на нормални односи со Србија, односи кои за цел ќе имаат меѓусебното признавање, и кои се од суштинско значење за потполна меѓународна интеграција на Косово.

Прочитајте и...  Путин: На нашето оружје му нема рамно во светот

Според него, САД ќе даде подршка за овој процес и ќе помогне во остварување на заедничките цели, како што се владеењето на правото и економскиот раст.

Прочитај повеќе

Хафтар: Ќе ги отвориме нафтените полиња за да ја обезбедиме иднината на Либија

Слободен печат

Советот за човекови права на ОН усвои Резолуција за Белорусија

Слободен печат

Германското МНР за бугарскиот меморандум- историјата нека им остане на историчарите

Слободен печат

Димитров: Бугарија во членот 2 од Договорот за пријателство има обврска да ни помага во процесот на европска интеграција

Слободен печат

Ковачев: Гоце Делчев е на Македонија, никој не сака да и го земе, тој е и на Бугарија

Слободен печат

Над 13 илјади заразени во еден ден во Франција, во Париз заразата се шири најбрзо

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во Атина „цвета“ короната, 40 отсто од вработените ќе работат од дома, се откажуваат концерти и кино проекции

Слободен печат

Претседателот на Гватемала заразен со ковид-19

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Николовски и неговиот шеф се криминалци

Две брачни двојки пријавиле 1.200 лажни бремености, од француските власти извлекле близу два милиони евра

Слободен печат

Џонсон: Доаѓа втор бран, се плашам дека е неизбежен

Османи: Нема да дозволам сопки и емоции да влијаат на патот кон ЕУ, верувајте во тоа

Слободен печат