Помпео: Асанж ќе им биде испорачан на САД - Слободен печат

Помпео: Асанж ќе им биде испорачан на САД

Американскиот државен секретар Мајк Помпео изрази уверување дека Велика Британија ќе им го испорача на САД основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, кој е обвинет за шпионажа, и покрај тоа што за тоа дело може да добие смртна казна.

-Ние веќе поднесовме барање, така што тој ќе им биде испорачан на САД, изјави Помпео за еквадорскиот весник „Ел Универсо”, во текот на посетата на оваа земја.

Помпео не сакаше да го коментира случајот, но додаде дека американската администрација верува дека човекот, кој, како што кажа, светот го изложи на опасност и ги загрози животите на американските војници, мора да биде изведен пред суд и казнет.

Сослушувањето за евентуалното испорачување на Асанж на САД  ќе биде оддржано во Лондон кон крајот на февруари следната годиниа.

Американското правосудство ја дозволува смртната казна за злосторствата меѓу кои се наоѓа и шпионажата.

Асанж во моментов во Лонодн ја отслужува казната од 50 недели затвор заради прекршување на условите на кауцијата, откако седум години мина во еквадорската амбасада во Лондон, за да го избегне предавањето на Шведска каде требаше да биде распрашан за наводно силување.

Прочитај повеќе

ФИТР: Јавниот повик „Предизвик за млади истражувачи“ објавен по трет пат

Слободен печат

Грчката полиција заплени еден тон канабис наменет за Либија

Слободен печат

Во светот би можело да останат само 5 или 6 валути

Слободен печат

Нов парк ќе се гради во Стар Аеродром

Слободен печат

Ердоган: Либија да не ги повторува грешките од Сирија

Слободен печат

ВТОР ДЕН КАРАНТИН ВО ВУХАН: Улиците празни, болниците пренатрупани

Слободен печат

Остави Коментар

nineteen − ten =

Прочитај повеќе

И натаму пристигнуваат закани за поставени бомби во Москва

Слободен печат

Работните групи попладне ќе одржат средба за Законот за ЈО во Собранието

Слободен печат

Колинда по мандатот ќе продолжи да работи на „брендирање на Хрватска“

Слободен печат

Атиџе со порака до читателите на „Слободен печат“: Кога е природен, медот е лековит (ВИДЕО)

Слободен печат

Ја бојкотираат ли националните телевизии Владата? Одговорните ниту потврдуваат, ниту демантираат

Слободен печат

Масовни протести против американските трупи во Багдад

Слободен печат