Помошникот на Путин: Активно ги развиваме односите со Северна Кореја

Помошникот на рускиот претседател, Јуриј Ушаков/Јегор Алеев/Фото агенција ТАСС

Односите меѓу Москва и Пјонгјанг активно се развиваат во последниве години врз основа на принципите на еднаквост – изјави помошникот на претседателот на Русија за надворешна политика Јуриј Ушаков.

„Односите меѓу Русија и Северна Кореја се пријателски. Тие почнаа да се развиваат многу активно во последните години, но најважно е што се развиваат врз принципите на еднаквост, почитување на суверенитетот, избраниот пат на развој, а имајќи ги предвид основните заеднички интереси“, рече тој.

Според него, посетата на рускиот претседател Владимир Путин на Северна Кореја ќе ја покажела желбата на Москва да води еднаков дијалог и соработка со сите земји.

„Нашата посета е јасно важна за нашите билатерални односи, за нивниот иден развој, но исто така покажува дека Русија се залага за еднаков дијалог и е отворена за соработка со сите земји, особено со нашите најблиски соседи, и покрај сите обиди на колективниот Запад да ни изврши притисок“, рече Ушаков.

Според Ушаков, програмата за државната посета на рускиот претседател Владимир Путин на Северна Кореја ветува дека ќе биде многу полна со настани.

„На 18-19 јуни нашиот претседател ќе престојува во државна посета на Демократска Народна Република Кореја. Ова ќе биде втора посета на шефот на руската држава на Пјонгјанг во целата историја на нашите односи. Програмата е многу интензивна, ” додаде тој.

 

Лидерите на Русија и Северна Кореја Владимир Путин и Ким Џонг Ун ќе разговараат за широк спектар на теми.

„Ова вклучува различни области на економијата, енергетиката, транспортот, земјоделството, меѓурегионалните односи, безбедносните прашања, прашањата за соработка на меѓународната сцена итн“, рече тој.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот