Помош за Украина: Балтичките држави ѝ испраќаат противоклопни и противавионски ракети

Вагнер во Украина /Фото: EPA/MAXIM SHIPENKOV

Членките на НАТО, Естонија, Летонија и Литванија ќе ѝ достават противтенковски и противвоздушни ракети од американско производство на Украина, соопштија нивните министри за одбрана во заедничка изјава.

– Естонија, Летонија и Литванија и нивните сојузници работат заедно за брзо предавање на безбедносната помош на Украина, се вели во соопштението.

Естонија ќе испрати противтенковски ракети Javelin, а Латвија и Литванија ќе испратат противвоздушни ракети Стингер.

Стејт департментот на САД им дозволи на Литванија, Летонија и Естонија да испратат американски проектили и друго оружје во Украина, изјавија во средата три извори запознаени со одлуката.

Западните земји стравуваат дека Москва планира нов напад врз Украина, која ја нападна во 2014 година и го анектира Крим. Русија го негира ова, но вели дека би можела да преземе воена акција на неодредено време доколку не се исполнат нејзините безбедносни барања, вклучително и ветувањето дека Украина никогаш нема да може да се приклучи на НАТО.

Извор: МИА

Видео на денот