6 C
Скопје

Помош во кујната: На кои начини можете да го искористите оризот

Оризот го сакаат сите, а освен совршен прилог или додаток во јадењата, се смета за диетална храна. Но постојат уште начини за користење на оризот, кои немаат врска со готвењето. Тој може да ви биде одличен помошник во кујната, со оглед на својствата да впива влага и задржува топлина.

Во соларник – Сигурно ви се случило солта тешко или никако да не излегува од соларникот, бидејќи е згрутчена. Ставете во соларничето неколку зрна ориз и добро протресете. Проблемот ќе биде решен засекогаш. Оризот ќе ја впива влагата и солта нема да се згрутчува.

Како термофор – Ако ви се случи да ве боли стомак, добредојден е термофор со кој ќе го затоплите. Но ако немате термофор, оризот може да послужи како одлична замена. Со оглед дека задржува топлина, загрејте го во микробранова печка, ставете го во чорапа и за миг имате импровизиран термофор.

Прочитајте и...  Нова линија на модни додатоци на дизајнерката Росица Мршиќ

Чистење на мелницата за кафе – Ако не можете добро да ја исчистите мелницата од ситни остатоци од кафе, ќе ви помогне оризот. Сомелете мала количина ориз која ќе се измеша со остатоците од кафе и испразнете го апаратчето.

Чистење електроника – Една од најлошите незгоди е кога некој електронски уред ќе се натопи со вода. Не можете да го исушите или да го избришете. На пример, ако мобилниот телефон или далечинскиот управувач сте ги натопиле со вода, ставете ги во сад полн со ориз да стојат неколку часа или цела ноќ. Оризот како кај солта, ќе ја впие влагата и уредот ќе работи без проблем.

Чистење кутии – Ако користите пластични кутии дома, на лесен начин можете да ги исчистите ако во нив ставите околу два сантиметра ориз и дупло вода. Затворете ја кутијата и протресете ја. Оризот ќе ја исчисти целата останата нечистотија.

Прочитајте и...  Виц на денот: Крадец

Поврзани вести

Предности на сокот од јаболка: Поволно делува при проблеми со црниот дроб и бешиката

Слободен печат

ФОТО | Моќниот Корлеоне го стасале годините: Ал Пачино низ улиците на Беверли Хилс едвај препознатлив

Слободен печат

Заштедете време: Еве зошто кујната секогаш ви е полна со валкани садови

Слободен печат

ВИДЕО+ФОТО | Вистинската љубов е уште посилна во тешките времиња: Прекрасни фотографии од венчавката на двајца бездомници

Слободен печат

Заедно додека смртта не ги раздели: Последните земји во светот во кои разводот е забранет

Слободен печат

ФОТО: Викторија со емотивна порака му го честиташе роденденот на својот син Бруклин

Слободен печат

Остави Коментар