8 C
Скопје

Поморска несреќа во Јапонија: Потона товарен брод со 43 лица и 5.800 грла крави

Товарен брод со екипаж од 43 лица, кој превезувал 5.800 грла крави, потона во силно невреме на 185 километри западно од јапонскиот остров Амами Ошима.

– Крајбрежната стража пронајде преживеан маж, кој е идентификуван како 45 годишен филипински главен офицер. Тој изјави дека еден од моторите на бродот запрел, по што бран го превртел бродот, кој подоцна потонал, се вели во соопштението на крајбрежната стража.

Подоцна бил забележан гумен чамец во областа каде се трага по преживеаните, но крајбрежната стража соопшти дека не е потврдено дали е поврзан со бродот.

Во акцијата за пребарување и спасување учествувале три брода на крајбрежната стража, пет авиони и специјално обучени нуркачи.

Бродот превезувал екипаж од 39 Филипинци, двајца од Нов Зеланд и двајца Австралијци, како и 5.800 грла крави. 

Прочитајте и...  Пахор е за кофинансирање и зачувување на словенечката агенција СТА

Поврзани вести

Кај дебранец пронајдени марихуана и хероин

Лука Андреев

Белгија од следниот месец приоритетно ќе вакцинира 340.000 луѓе

Слободен печат

ССМ: Измените во ЗРО не одат во прилог недела да биде неработен ден

Слободен печат

Италија забрани патувања од 21 декември до 6 јануари

Слободен печат

Спасовски: Безбедносната состојба на подрачјето на СВР Штип, стабилна без индиции за нејзино нарушување

Слободен печат

Нови 1.772 случаи на ковид-19 во Словенија, починаа 45 лица

Слободен печат

Остави Коментар