Поминаа точно 16 години од најголемото европско фудбалско чудо! (ВИДЕО)

На денешен ден 4 јули 2004 година се случи досега најголемото изненадување во историјата на европските шампионати.

На континенталниот собир кој што се одржа во Португалига, репрезентацијата на Грција ги шокираше сите и ја освои титулата.

Предводени тогашниот Германец на клупата, Ото Рехагел во завршната битка во Лисабон со 1:0 триумфираа против домаќините.

Единствениот гол го реализираше Харистеас со глава во 57 минута од средбата.

Клучниот момент од финалето на Европското првенство 2004 помеѓу Грција и Португалија можете да го погледнете на видео записот:

Прочитајте и...  Вилијамс: Патував со 50 маски, ќе играм на секој турнир!

Прочитај повеќе

Атлетико во проблеми пред ЛШ: Двајца позитивни на коронавирус!

Слободен печат

Можните ривали на Шкендија, Шкупи и Ренова во Лига Европа

Слободен печат

Пандев и Џенова следната сезона со нов тренер!?

Слободен печат

Дури 10 играчи пред разделба со „Старата дама“!?

Слободен печат

Халеп се двоуми дали да игра на „УС Опен“!

Слободен печат

1МФЛ: Мирољубиво на Чаир, Силекс ја „торпедираше“ Беласица!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вилијан го напушти Челси, следува трансфер во Арсенал!

Слободен печат

Ферстапен најдобар на 70 роденден на Формула 1 (ВИДЕО)

Слободен печат

Димитровски: Карабах е фаворит, но се игра еден натпревар и сè е можно!

Мото ГП: Историски триумф на Биндер во Брно

Слободен печат

Левандовски на четири гола од рекордот на Роналдо

Слободен печат

Деркоски и Констандиновска победници на Крушевскиот пливачки маратон

Слободен печат