Поминаа 10 дена од претседателската кампања – Кој потрошил најмногу? – Слободен печат
ВестиМакедонија

Поминаа 10 дена од претседателската кампања – Кој потрошил најмногу?

Во официјалната објава на ДИК нема информации за тоа колку потрошила кандидатката Гордана Силјановска Давкова.

Поминаа првите 10 дена од претседателската кампања, а почнаа да излегуваат и првичните информации за тоа кој колку потрошил досега.

Во официјалната објава на ДИК нема информации за тоа колку потрошила кандидатката Гордана Силјановска Давкова.

Од друга страна, пишува дека Пендаровски во првите 10 дена од кампањата потрошил 480 илјади евра, додека Блерим река потрошил 25 илјади евра.

Во ДИК тврдат дека сите законски рокови се запазени и дека сите партии и кандидати го испочитувале рокот за да достават извештај за првите 10 дена на 11-от ден од кампањата. До понеделник, ќе бидат исплатени и трошоците на медиумите.

На овие избори за прв пат државата ја покрива медиумската кампања на кандидатите.  Во кампањата, претседателските кандидати имаат право да потрошат максимум 110 денари по запишан избирач, односно, секој кандидат по речиси 3,3 милиони евра.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close