Полскиот министер за здравство со предупредување до нацијата: Можна е ескалација на пандемијата

Дневниот број на заразени со ковид-19 во Полска во наредните две недели би можел да надмине 2.000 луѓе, изјави денеска полскиот министер за здравство, Адам Ниедзјелски.

Тој додаде дека мора да се очекува ескалација на пандемијата и оти во наредните 14 дена може да се очекува над 1.500, па дури и над 2.000 новозаболени надневно ниво.

Во Полска е забележан рекорден број од 1.967 инфицирани лица во изминатите 24 часа, со што вкупниот број на заразени се искачи на 93.481, а од последици од новиот коронавирус починаа 2.543 пациенти.

Прочитајте и...  „Скопје смог аларм“: Стотици дрвја ќе се засадат во пет главни града во регионот

Поврзани вести

ВИДЕО: Ова е младата пратеничка на која Дачиќ и отстапи микрофонот за пеење

Илинка Иљоска

Италија пријави најмногу заболени во еден ден, речиси 25.000

Слободен печат

Со позитивен корона тест, но лесни симптоми и Марјан Забрчанец

Строгите мерки во Ирска даваат резултати со бројот на новозаразени

Илинка Иљоска

Налепниците за растојание во Либија го добија ликот на Макрон

Илинка Иљоска

Детално за мерките и казните – маските се задолжителни секаде, без нив – 20 евра

Слободен печат

Остави Коментар