Полски амбасадор тврди дека земјата ќе мора да влезе во војна доколку Украина не се одбрани

Полска војска тенкови
Полска војска / Фото: EPA-EFE/TOMS KALNINS

Јан Емерик Рошишевски, полскиот амбасадор во Франција, во интервју за француската телевизија „ЛЦИ“ изјави дека може да се појави ситуација во која Полска ќе мора да влезе во војна. „Не е НАТО, Полска или Словачка кои вршат зголемен притисок, туку Русија која ја нападна Украина. Русија ги краде нејзините територии. Русија која го убива својот народ. И Русија која киднапира украински деца“, рече тој.

„Значи, или Украина ќе ја брани својата независност или ќе мора да влеземе во овој конфликт. Затоа што нашите главни вредности, кои се основата на нашата цивилизација и нашата култура, ќе бидат загрозени. Затоа, нема да имаме друг избор освен да влеземе во конфликтот“, продолжи тој.

Полската амбасада во Франција потоа издаде соопштение во кое се наведува дека некои медиуми изјавите на амбасадорот ги извадиле „надвор од контекст“, пишува „Украинска правда“.

„Со внимателно слушање на целиот разговор, станува јасно дека нема најава за директно вклучување на Полска во конфликтот, туку само предупредување за последиците што може да ги има украинскиот пораз: можност за руски напад или мешање на неколку централни Европските земји – балтичките земји и Полска“, додаваат тие.

Амбасадата нагласи дека во неговото интервју, амбасадорот Рошчишевски јасно ставил до знаење дека Полска моментално не е во војна, но „прави се што може за да и помогне на Украина и да се заштити себеси“ во војната на Русија против Украина.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот