9 C
Скопје

Полска воведува нови ковид правила: Го укина карантинот за вакцинираните од коронавирус

 Полска го укина задолжителниот карантин за луѓето кои се вакцинирани против коронавирусот, а влегуваат во земјата.

Оние кои имаат доказ за вакцинација нема да мора да бидат ставени во карантин при влегувањето во Полска, пренесуваат германските медиуми.

Исто така од карантин се ослободени и групите како што се студенти и ученици кои ја преминуваат границата поради образование.

Од 28 декември, секое лице кое влегува во Полска со „организиран превоз”, односно со авион, воз, автобус или брод, мораше да биде во десетдневен карантин.

 

Прочитајте и...  Мирјана Најчевска: Од каде им се пари на владиците да се лекуваат приватно од ковид-19?

Поврзани вести

Фајон: Завршувањето на планот за мирно распаѓање на БиХ може да доведе до нова војна на Балканот

Слободен печат

МЗ: ВМРО-ДПМНЕ лаже, во лабораториите има и тестови и реагенски за ковид 19

Слободен печат

Заев и Спасовски на граѓаните од исламска вероисповед им го честитаа Светиот месец Рамазан

Слободен печат

Владата напладне ќе ја одржи редовната 65-та седница

Слободен печат

Вики Димчевска, агент за недвижности, револтирано: Самопрогласени агенти го уриваат угледот и долгогодишното децениско работење на вистинските и професионални агенции

Ана Анастасовска

Зариф во писмо до Гутереш: Инцидентот во Натанц е нуклеарен тероризам

Слободен печат

Остави Коментар