Полска почнува да гради ограда на границата со Белорусија

Мигранти на полско-белоруската граница
Употреба на специјална опрема од страна на полските сили врз бегалците на заедничката граница со Белорусија / Фото: EPA-EFE/LEONID SCHEGLOV

 Полската погранична стража денеска потпиша договори за изградба на заштитна ограда на границата со Белорусија, од каде минатата година речиси 40.000 мигранти се обидоа да влезат во Полска.

– Граничната стража денеска потпиша три големи договори за изградба на оградата, соопшти заменик министерот за внатрешни работи и администрација на Полска.

Според него, заштитната ограда се очекува да биде завршена кон крајот на јуни.

Оградата ќе биде долга 186 километри, ќе се гради на четири локации истовремено, а ќе има 22 порти кои ќе овозможуваат минување на животни. Планирано е оградата да биде висока пет метри, а современата опрема ќе вклучува и дневни и ноќни камери за надзор и сензори за движење.

Видео на денот