Полска не се откажува од ембаргото за украинското жито

Блокадата на украинското жито е „руски рулет“ на Москва - Фотографија ЕПА, Максим Шипенков

Полска нема да се откаже од ембаргото за украинското жито и покрај жалбата поднесена од Киев до Светската трговска организација и укинувањето на ограничувањата објавени од Брисел минатиот петок, изјави вечерва портпаролот на полската влада.

„Ние остануваме на нашиот став, веруваме дека е праведен и тоа е резултат на економска анализа и овластувања кои произлегуваат од правото на Заедницата и меѓународното право“, изјави Пјотр Милер за телевизијата Полсат њуз.

Тој исто така рече дека Полска „не е импресионирана“ од жалбата на Украина до Светската трговска организација.

Полска, Унгарија и Словачка реагираа на одлуката на Европската унија за укинување на ограничувањата за увоз на украинско жито – со задржување на ограничувањата или воведување нови ограничувања, пркосејќи му на Брисел бидејќи, како што тврдат, укинувањето на рестрикциите ја намалува цената на домашната храна и штети. локални земјоделци.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот