Полска компанија за муниција го зголемува производството како дел од европскиот план за Украина

Фото: МИА

Полскиот производител на муниција Дезамет, дел од државната групација за оружје Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ), значително ќе го зголеми својот производствен капацитет заради снабдување на Украина со муниција финансирана од Европската Унија, изјави денеска полскиот премиер Матеуш Моравјецки.

Најавата на Моравјецки доаѓа пред планираната посета на комесарот за внатрешен пазар на Европската комисија, Тиери Бретон, на Дезамет в понеделник.

Седумнаесет земји-членки на ЕУ и Норвешка оваа недела се договорија заеднички да набават муниција за да и помогнат на Украина и да ги надополнат сопствените резерви, соопшти Европската одбранбена агенција.

Дезамет, кој произведува муниција за артилерија, минофрлачи и гранатофрлачи, е една од 50-те компании за оружје во групата ПГЗ.

„Таа фабрика може да смета на нови нарачки и средства, ќе започнеме нови производни линии во оваа компанија и во други за производство на муниција“, изјави Моравјецки за полското радио RMF на прашањето од новинарите за посетата на Бретон на фабриката.

„Сакаме повеќекратно да го зголемиме производството што е можно побрзо“, додаде тој.

Моравјецки рече дека очекува и приватните компании во Полска да го зголемат производството на муниција.

ПГЗ има намера да го зголеми бројот на вработени за неколку илјади луѓе, изјави вчера шефот Себастијан Чвалек. Групата моментално вработува околу 20.000 луѓе.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот