Полска го згази Израел (ВИДЕО)

По минималната победа над Македонија, селекцијата на Полска убедливо го порази и Израел со што речиси си ја обезбеди првата позиција на табелата во Група Г, и се наоѓа пред пласман на ЕП 2020. Головите за Полјаците кои по четири кола имаат максимални 12 бодови ги постигнаа Пјатек (35), Левандовски (56), Гросицки (59) и Кадзиор (84).

Убедлив настап имаше и Словенија на гостувањето кај аутсајдерот Летонија, победувајќи со 0:5. Словенците сите дилеми околу победникот ги решија во првото полувреме кога Црнигој и Иличиќ постигнаа по два гола. Точка на натпреварот стави Зајц на стартот од второто полувреме.

Дерби натпреварот се одигра на „Сантијаго Бернабеу“ каде Шпанија фури во второто полувреме го сруши отпорот на Шведска и благодарение на ударите од белата точка славеше со 3:0. Првиот гол од пенал го постигна Рамос, вториот го даде Мората, додека победата ја завери Ојарзабал на три минути до крајот на средбата.

Прочитајте и...  Пауло Дибала ќе биде новиот „крал“? (ВИДЕО)

Вистинско изненадување направи селекцијата на Косово која со голот на Рашани во 93 минута дојде до победа од 2:3 на гостувањето во Софија против Бугарија.


Група А
Бугарија – Косово 2:3
Чешка – Црна Гора 3:0

Група Б
Украина – Луксембург 1:0
Србија – Литванија 4:1

Група Д
Р. Ирска 2:0
Данска – Грузија 5:1

Група Ф
Ф. Острови – Норвешка 0:2
Малта – Романија 0:4
Шпанија – Шведска 3:0

Група Г
Македонија – Австрија 1:4
Полска – Израел 4:0
Летонија – Словенија 0:5

Прочитај повеќе

ЛЕ: Ерменци за Ренова, Шкендија и Шкупи со ривали од Азербејџан!

Слободен печат

Во РФМ извлечени групите за новата сезона во Првата машка лига

Слободен печат

Доколку Силекс го елиминира Карабах, втората пречка е Шериф или Фола Еш!

Слободен печат

Не успеа Јунајтед: Санчо со „милионерите“ во Швајцарија!

Слободен печат

Пауло Дибала ќе биде новиот „крал“? (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонската репрезентација има нова шанса за пласман на СП?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

После Вилијан, и Педро најави заминување од Челси (ФОТО)

Слободен печат

НБА: Лилард броеше до 51 против Филаделфија! (ВИДЕО)

Слободен печат

Атлетико во проблеми пред ЛШ: Двајца позитивни на коронавирус!

Слободен печат

Можните ривали на Шкендија, Шкупи и Ренова во Лига Европа

Слободен печат

Пандев и Џенова следната сезона со нов тренер!?

Слободен печат

Дури 10 играчи пред разделба со „Старата дама“!?

Слободен печат