Полска го забрани абортусот, ќе биде дозволен само во овие случаи

Многу лекари во Полска, којашто има најстроги закони за абортус во Европа, веќе го користат своето законско право да одбијат абортус врз основа на религиозни убедувања.

Полскиот Уставен суд пресуди дека абортусот врз основа на фетални дефекти е неуставен, што создаде правна основа што се приближува до скоро целосната забрана за абортусот во оваа претежно католичка земја.

Кога пресудата ќе стапи на сила, абортусот ќе биде дозволен само во случај на силување, инцест или ако се загрозени здравјето и животот на мајката.

Конзервативните вредности одиграа водечка улога во полскиот јавен живот откако националистичката Партија на законот и правдата (PiS) дојде на власт пред пет години, ветувајќи дека ќе го одбрани она што многумина го сметаат за традиционален, католички карактер на земјата.

Забраната за пристап до абортус е долгорочна амбиција на партијата, но поради негативната реакција на јавноста, не беа преземени законски чекори.

Прочитајте и...  Долгот кон Гадафи вечно го прогонува Саркози

Критичарите велат дека Уставниот суд пресудил во име на партијата. Иако судот е номинално независен, повеќето судии се назначени од PiS.

Партијата го негира нивното влијание врз пресудата на судот, иако нивните реформи во полското правосудство предизвикаа обвинувања дома и во странство за кршење на демократските норми. Владејачката партија тврди дека нивните реформи имаат за цел само создавање на поефикасно и пофер судство.

Активистите за правата на абортусот тврдат дека пристапот до постапката за абортус во Полска во последниве години бил неодобруван дури и во случаи кога тоа било легално.

Многу лекари во Полска, којашто има најстроги закони за абортус во Европа, веќе го користат своето законско право да одбијат абортус врз основа на религиозни убедувања. Некои велат дека нивните претпоставени ги принудуваат на тоа.

Прочитајте и...  Мицкоски повика на протест утре за одбрана на црвените линии во преговорите со Бугарија

Барбара Новацка, пратеник од опозицијата, рече на приватното радио Зет пред пресудата: „Ова е многу тежок избор и не би имала храброст да донесам одлука наместо семејствата кои се соочуваат со оваа ситуација“.

Поврзани вести

ВИДЕО: Австралија во шок откако тинејџер беше онесвестен од обезбедување бидејќи не носел маска

СП.

Правеле хрватски пасоши за криминалци од Србија и Црна Гора, уапсени 11 лица

И.И.

Високиот претставник за БиХ: „Време е Дејтонскиот договор да се замени со нов устав.“

Слободен печат

Гази Баба има најмногу активни случаи на ковид-19 во Скопје, следат Аеродром, Кисела Вода и Карпош

Слободен печат

ООН: Израелските санкции ја доведоа Палестина на работ на сиромаштвото, штетата е проценета на 17 милијарди долари

Илинка Иљоска

„Осерваторио“: Заради македонското прашање, Бугарија се наоѓа изолирана на европско ниво

Слободен печат

Остави Коментар