Полска депортира Русин кој тврдел дека бил офицер на ФСБ

Фото: Министерство за одбрана на Полска

Полска депортираше наводен поранешен руски офицер на ФСБ, кој побарал азил во земјата, обвинувајќи го дека лаже за своето минато и потекло, пренесува „Гардијан“.

Емран Наврузбеков тврдел дека бил висок офицер во руската безбедносна служба ФСБ во јужниот регион Дагестан и неодамна дал бројни интервјуа за медиумите за операциите на ФСБ и наводните злодела. Тој бил предаден на Русија на копнената граница на Полска со руската ексклава Калининград во вторникот.

Овој потег предизвика бес кај еден од адвокатите на Наврузбеков, кој рече дека тој се соочува со ризик од затвор, тортура или уште полошо назад во Русија, и дека одлуката е изненадувачка со оглед на тоа што Полска е една од најгласните критичари на рускиот режим.

Портпаролот на полската гранична стража потврди дека Наврузбеков бил депортиран во вторникот, откако било утврдено дека „претставувал закана за одбраната, државната безбедност или заштитата на јавниот ред“, додавајќи дека му било забрането да влегува во Полска и во Шенген зоната 10 години.

„Странскиот државјанин беше депортиран од Полска во неговата земја на потекло, која е Русија“, се вели во соопштението на граничната полиција.

Наврузбеков побегнал од Русија во 2017 година, очигледно додека се подготвувал за мисијата на ФСБ да ги следи прогонетите во Турција. По неколку години живеење во Европа без неговото име да биде јавно објавено, минатиот декември тој дал долго интервју со Владимир Осечкин, основач на организацијата gulagu.net, која интензивно работи со дезертираните руски војници.

Видео интервјуто, кое е прегледано речиси 1 милион пати на „Јутуб“, го опишал Наврузбеков како „верзија на Литвиненко од 2022 година“, кој дал вредни информации за злосторствата на рускиот режим.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот