Положување цвеќе на Споменикот на децата бегалци

Делегации на здруженијата на Македонците и децата бегалци обединети во Сојузот Македон денеска ќе положат цвеќе на Споменикот на децата бегалци – жртви од Граѓанската војна во Грција 1946-1949 година во парк Жена Борец во Скопје.

Споменикот на децата бегалци е откриен на 30 јуни 1988 година, кога во Скопје е одржана Првата светска средба на децата бегалци.

Со полагањето цвеќе на Споменикот се одбележуваат 70 години од крајот на Граѓанската војна во Грција.

Прочитајте и...  Во Грција отворени внатрешните делови на угостителските објекти, на плажите дозволено служење алкохол

Прочитај повеќе

Вучиќ ја поздрави одлуката на Приштина, верува дека може да се воспостави добар деловен однос меѓу двете земји

Слободен печат

Гејтс: Теориите на заговор не можат ни да се демантираат затоа што се толку глупави и чудни

Слободен печат

Манчевски: Судот ќе каже која е казната којашто треба да ја плати Мицкоски за неговото неодговорно однесување (ВИДЕО)

Бојана Нојиќ

Филипче до медиумите: Непримерно е да се шпекулира со податоци од оние кои треба да обезбедат прецизна информација за јавноста

Слободен печат

Во Париз забранет и третиот протест планиран за денес

Слободен печат

Еден смртен случај и еден новозаболен од Ковид-19 во Прилеп

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Најмалку 17 лица се во домашна изолација поради контакт со заразената жена од Дебар

Слободен печат

Курти: Владата на Хоти е нелегитимна и ѝ слугува на Србија

Слободен печат

Во Грција отворени внатрешните делови на угостителските објекти, на плажите дозволено служење алкохол

Слободен печат

Филипче апелира граѓаните да даваат точни информации во епидемиолошките анкети

Слободен печат

НАкС ја поздрави одлуката на Владата со која се ставуваат во мирување постапките за избор на ректор

Слободен печат

Судот во Денвер забрани користење солзавец и гумени куршуми против демонстрантите

Слободен печат