Половина од Американците сметаат дека на електричните автомобили им е потребен БЕНЗИН! (ВИДЕО) - Слободен печат

Половина од Американците сметаат дека на електричните автомобили им е потребен БЕНЗИН! (ВИДЕО)

Само две работи се бесконечни, вселената и човечката глупост. Позната изрека на Ајнштајн секој ден добива нови примери кои потврдуваат колку во оваа теза има вистина, особено кога станува збор за нејзиниот втор дел.

Постојат луѓе кои и денеска веруваат дека Земјата е рамна плоча – а некои пак мислат дека и на електричните автомобили им е потребен бензин. И тука не мислиме за нивното производство или добивањето на електрична енергија, што делумно би имало основа, туку за фактот дека некои луѓе сметаат дека електричните возила за погон користат бензин.

Така тврдат од Форд, од каде одлучија да ги објават резултатите од независното истражување спроведено во Европа, Кина и САД. Директорот во Форд за електрификација, Тед Канис ги откри резултатите за САД.

Верувале или не, 42% испитаните Американци уверени се дека на електричните возила неопходен бензин за да се движат. Покрај тоа, 80% од Американците не би избрале електричен погон за своето возило поради екстремните временски прилики.

И тоа не е се, затоа што студијата покажува дека ниту Европејците не се нешто особено паметни. Па така 90% од Американците и Европејците и натаму мисла дека електричните возила се бавни, а од нив 67% сметаат дека на струја тешко може да се влече приколка.

Како илустрација на ова истражување, ве потсетуваме на видеото кое се појави на друштвените мрежи кон крајот на минатата година, а покажува дека некои луѓе навистина не се најдобро упатени во концептот на електричните возила:

Прочитај повеќе

РЕПОРТАЖА: Кападокија, „земјата на убавите коњи“

Асуде А. Кочан

Најбрзиот човек на светот ќе стане татко: „Кралот или кралицата доаѓа“ (ФОТО)

Слободен печат

 Јадете храна што ги топи масните наслаги додека спиете

Слободен печат

Хороскоп за 24 Јануари – Што ве очекува овој петок?

Слободен печат

Виц на денот: Муабет

Слободен печат

Здрав колач со чиа семе и чоколадо

Слободен печат

Остави Коментар

14 − four =

Прочитај повеќе

Симптоми кои откриваат каква несоница ве мачи

Слободен печат

Ова ќе биде најпопуларна фризура во 2020 година!  

Слободен печат

ТЕСТ: Откријте дали сте привлечна, искрена или пребирлива заводничка

Слободен печат

Наши миленици: Перо, другар му на Миланче, Ушка, Шаре и мачката Карлита

Слободен печат

Домашен декор: Класичната сина боја ќе ја одбележи 2020  

Слободен печат

Поради овие грешки може да изгледате НЕУРЕДНО

Слободен печат