Половина милион граѓани без работа: Тешки последици од коронавирусот врз пазарот на труд во Австрија

Најголем пораст на невработеноста е забележан во гастрономијата и хотелиерството (+145,1 отсто), потоа градежништвото (+94,8 отсто), сообраќајот (+83,8 отсто).

Пандемијата на коронавирусот предизвика тешки последици врз пазарот на труд во Австрија каде бројот на невработени достигна историски рекорд, најголем од 1946 година.

Според соопштението на Сервисот за вработување (АМС), кон крајот на март, во споредба со истиот месец минатата година, имало 52, 5 отсто повеќе невработени.

Вкупно во АМС се пријавени 562.522 лица без работа. Поради тоа, стапката на невработеност, според националната дефиниција, порасна за 4,7 отсто, на 12,2 проценти.

Од 16. март на сила се мерките за ограничување на слободата на движење, кое предвидува и затворање на продавниците.

Екстремниот пораст на невработеноста не е само огромен предизвик за толку големиот број невработени и нивните семејства, туку и АМС и нејзините соработници ги става пред досега невиден тест за издржливост, истакна директорот на АМС Јоханес Копф. Тој нагласи дека за првпат од почетокот на 2017 година забележан е повторно пораст на невработеноста.

Прочитајте и...  Дали оваа земја има најдобра стапка на смртност од коронавирусот?

Најголем пораст на невработеноста е забележан во гастрономијата и хотелиерството (+145,1 отсто), потоа градежништвото (+94,8 отсто), сообраќајот (+83,8 отсто).

Бројот на лица без работно место во трговијата порасна за 34,4 отсто, а во производството за 34,2 отсто.

Прочитај повеќе

Вамен: Најголем пад на економијата во Данска од Втората светска војна

Слободен печат

Ирските пабови пред банкрот

Слободен печат

Историски план на Макрон: Осум милијарди евра помош за производителите на автомобили

Слободен печат

Укинат полицискиот час, бројот на заразени од Ковид-19 надмина две илјади

Слободен печат

Владата треба да направи проценка дали е потребна нова вонредна состојба, исход за датум за избори

Слободен печат

Облачно време со дожд и ветер, температура до 22 степени

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Виц на денот – Лозинка

Слободен печат

Курсна листа на НБРМ: Колку чини еврото денеска?

Слободен печат

Кофинансирани грантови за технолошки развој за надминување на последиците од КОВИД-19

Слободен печат

Филипче: Новинарите можеби ќе бидат дел од скринингот за Ковид 19

Доктор Жарко Караџовски: Грипот и Ковид 19 да не се мешаат

Мирослава Бурнс

Ангеловска: Преку Ковид 2 одобрени бескаматни кредити за 117 фирми со 3001 вработен

Слободен печат