Полјаците ја гледаат Македонија како сигурен „билет“ за ЕП!

Дуелот ќе се игра од 20.45 часот, Полска со три бода е 99% на ЕП, но и Македонија сега влегува во игра за една од првите две позиции, па останува да се види како ќе се одвиваат настаните на теренот утре во Варшава.

Полјаците веќе се сметаат како големи фаворити против нас, но воедно во пресрет на дуелот ги откриваат силите и слабостите на Македонија. Како прв го одвојуваат големиот талент Елиф Елмас, играчот за врска кој вчера против Словенија блесна со два гола и донесе голема победа. Од друга страна велат дека досега нема голема минутажа кај Анчелоти во Наполи.

Горан Пандев (36), еден искусен фудбалер кој своевремено ги бранеше боите на Интер, Лацио и Наполи. За него се вели дека сезонава има само улога на резерва во Џенова, настапувајќи во последните минути. Од минатата сезона постигна само четири голови, вклучувајќи еден против Летонија.

Прочитајте и...  Конте ги налути челниците на Интер кои размислуваат за негова смена, наследникот би ги чинел 150 милиони евра

Па, оттука и Полска не се плаши многу од нашиот напад, иако се сепак свесни за големото искуство на Пандев кој може и паметно да реагира во делот на одбраната.

Противникот истакнува дека сме најслаби во одбраната каде што има играчи кои настапуваат како резервни во нивните клубови. Како друга додатна опасност за нив која исто така може да им предизвика проблем се Езгјан Алиоски од Лидс и Аријан Адеми од Динамо Загреб кои се стандардни во своите екипи.

Полјаците велат дека има голема разлика помеѓу двете репрезентации и заедно со нивните навивачи шансата за пласман на ЕП 2020 треба да се искористи на еден максимално „брутален“ начин. Но, не ја потценуваат Македонија од фактот што селекторот Игор Ангеловски добро ја подготвил нашата селекција на дуелот во Скопје против Словенија.

Прочитајте и...  Во Куманово осум новозаболени со Ковид-19 од кои двајца од Липково

Прочитај повеќе

Реал на една победа до шампионската титула! (ВИДЕО)

Слободен печат

Премиер лига: Во 96 минута избега триумфот на Јунајтед! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѓоковиќ уште еднаш покажа дека се бори за сите играчи

Слободен печат

Сетиен останува тренер на Барса, а наскоро нов договор за Меси!

Слободен печат

НБА: Расел Вестбрук позитивен на коронавирус!

Слободен печат

ЕХФ ги потсети ракометните фанови на победничкиот гол на Лазаров! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Јувентус е блиску до потписот на „новиот Варан“

Слободен печат

Како до полни трибини: Пред секој меч за навивачите 22.000 бесплатни тестови!

Слободен печат

Иванишевиќ се опорави: Победа во пет сета!

Слободен печат

Полскиот репрезентативец Валчак до 2022 година во Вардар

Слободен печат

Антиќ, Мекејлеб и Илиевски во изборот на ФИБА Евробаскет „дрим-тим“!

Слободен печат

Бартомеу ги отвори картите: Нејмар не доаѓа во Барселона

Слободен печат