Политичките лидери денеска одлучуваат за одложување на изборите на 12ти април

Одложување на изборите побара и ДИК, а мисијата на ОБСЕ/ОДИХР за следење на изборите со официјален допис информирале дека го откажуваат мониторингот на изборниот процес.

Двете најголеми партии бараат одложување на изборите. Нивните лидери, Зоран Заев и Христијан Мицкоски согласни дека здравјето и безбедноста на граѓаните во овој момент се најважни. Поддршка за одложување на изборите даде и лидерот на ДУИ, Али Ахмети.

За одлуката околу изборите денеска тие ќе се состанат на лидерска средба на која ќе се одлучува за изборниот процес и негово одлагање.

Одложување на изборите побара и ДИК, а мисијата на ОБСЕ/ОДИХР за следење на изборите со официјален допис информирале дека го откажуваат мониторингот на изборниот процес.

Прочитајте и...  Заев апелира мерките да се почитуваат без исклучок

Прочитај повеќе

Реструктурирања во „Нисан мотор“, се затвора фабриката во Барселона

Слободен печат

Над 130 лица во Штип ставени во изолација по контактите со заразените текстилни работнички

Слободен печат

СЗО: Кризата да не ги присили владите да ги намалат јавните трошоци за здравството

Слободен печат

Грција ќе одвои 115 милиони евра за помош на авиопревозниците

Слободен печат

Џонсон денеска ќе ги претстави чекорите за олеснување на мерките против пандемијата

Слободен печат

Хрватска ги отвора границите за 10 земји, Македонија не е меѓу нив

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Австрија ги штити домашните компании: Наскоро закон за заштита нафирмите од странско преземање

Слободен печат

Општина Карпош ќе им додели по 10.000 денари на полуматурантите – првенци на генерација

Слободен печат

Бремените се ослободени од работа и затоа не им треба боледување

Стотици луѓе избегаа од карантин во Зимбабве и Малави, властите организираа потера

Слободен печат

Помош од Полска како поддршка за нашата земја во борбата против Ковид-19

Слободен печат

Кризата „удри“ по малите бизниси во Албанија

Слободен печат