Полициски шериф го предизвика Леброн: Сакам да ја удвоиш понудата

Ѕвездата на Лос Анџелес лејкерс, Леброн Џејмс, е еден од најгласните активисти меѓу НБА играчите против полициската бруталност и расната еднаквост.

Џејмс редовно го крева гласот и бара промени во општеството во САД кога станува збор за Афроамериканците и дури влезе во вербален дуел со претседателот Доналд Трамп.

И Леброн влезе во војна на зборови со Трамп, ги повика Американците да не гласаат за него

Овој пат Џејмс беше прозван од полицискиот шериф од Лос Анџелес, Алекс Вилануева, поради неодамнешниот напад во кој од заседа се застрелани двајца полицајци.

Полицијата нуди 175.000 долари за информација за напаѓачите, а Вилануаева го предизвика Леброн Џејмс да ја удвои понудата.

– Ова е предизвик за Леброн Џејмс, сакам да ја удвоиш понудатат. Знам дека се грижиш за полицијата, изнесе многу интересни ставови за меѓурасните односи, за пукањето во кое учествуваа полицајци, а твоите зборови имаат влијание на афроамериканската заедница. Го почитувам тоа, но барам твојот респект кон човечките животи да се однесува на сите професии – порача шерифот Вилануева.

Прочитајте и...  ЕХФ: Металург и Еурофарм Пелистер во петок ќе ги дознаат ривалите!

Леброн Џејмс неколку години предупредува на однесувањето на полицијата кон Афроамериканците и бара тие да се однесуваат еднакво како кон белците, односно користењето на оружје да не биде прва туку последна опција.

– Ќе видиме што ќе направи. Баш ме интересира каков ќе биде неговиот одговор и дали воопшто ќе има некаков одговор – изјави шерифот.

Прочитај повеќе

Федерер откри кога се враќа на терените

Слободен печат

Леброн си купи нова куќа, цената е права ситница: 37 милиони долари (ВИДЕО)

Слободен печат

Нема приоритети кај Клоп : Сакаме да освоиме се

Слободен печат

Ролан Гарос: Ѓоковиќ ексресно за 83. минути обезбеди пласман во третото коло

Слободен печат

Серија А: Одложен натпреварот помеѓу Џенова и Торино!

Слободен печат

Изненадување на „Ролан Гарос“, елиминирана втората носителка! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Дест е новиот играч на Барса со клаузула од 400 милиони евра! (ВИДЕО)

Слободен печат

Виз Ер Скопскиот маратон ќе се одржи со посебни протоколи за ковид-19

Слободен печат

Ѓоковиќ или Надал, кој има поголеми шанси да го освои „Ролан Гарос“?

Слободен печат

На денешен ден Ибрагимов го донесе првиот олимписки медал за Македонија! (ВИДЕО)

Слободен печат

Велкоски против Селтик за влез во групите на Лига Европа

Слободен печат

Доколку не успее со Санчо, Манчестер јунајтед има четири алтернативи!

Слободен печат