Полицијата во Сиднеј заплени метамфетамин вреден над 140 милиони долари

Момче од Австралија е уапсено денеска со метамфетамин во вредност од 140 милиони долари, кога со комбе удрил во паркиран полициски автомобил.

Момчето на возраст од 28 години удрило во возило пред полициска станица во Сиднеј, предизвикувајќи значителна штета, соопшти полицијата.

При претресот на комбето полицијата пронајде скриени прегради во кои се наоѓале 273 килограми метамфетамин.

Проценето е дека вредноста на запленетата дрога изнесува повеќе од 200 милиони австралиски долари, односно 140 милиони американски долари.

Возачот на комбето е обвинет за поседување големо количество комерцијална дрога, но и за несовесно возење.

Прочитајте и...  ПРВПАТ ПО 11 ГОДИНИ: Британија технички влезе во рецесија

Прочитај повеќе

Од девојче кое поради црната боја на кожата никој не го дружел, до историска кандидатура за потпретседател на САД

Слободен печат

Костовски: Двојна игра на НБ, ако беа решени да не затворат, тоа требаше да го направат уште пред една година

Слободен печат

Екстремистите го зазедоа клучното пристаниште во Мозамбик

Слободен печат

Се бара исчезнатиот Ѓорѓи Дервишовски-Гоче од Тетово

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Дали Нина Ангеловска ги извадила парите од Еуростандард банка пред затворање?

Слободен печат

Продолжува златната треска: Цената на златото вртоглаво расте

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Касами нема да оди на средба со Ахмети, предлага модел на средби меѓу албанските партии

Слободен печат

Инцидент во Париз: Маж со метална шипка тешко повредил полицајци, доби куршум во стомак

Слободен печат

Алармантно во Грција: Регистрирани рекордни 262 случаи на Ковид-19

МИА Агенција

Хрватски научник: Руската вакцина е слична со онаа на Оксфорд и може да се покаже ефикасна

Слободен печат

Џафери за утре најави седница за избор на претседател на Собранието

Слободен печат

Од Ковид-19 во светот заразени над 20,6 милиони луѓе, оздравени 13,5 милиони

Слободен печат