9 C
Скопје

Полицијата во Лондон растури свадба со 400 гости, казната е 10 000 фунти

Британската полиција денес објави дека растурила свадба со скоро 400 гости во Лондон. И покрај забраната за собирање голем број луѓе поради пандемијата ковид-19 свадбата била организирана во училишна сала во Стемфорд Хил.

За да се сокријат ги покриле прозорците, па така од надвор не се гледало што се случува внатре. Организаторот сега се соочува со парична казна од 10.000 фунти.

Според строгите мерки воведени на почетокот на годината, свадби може да се прават само во „исклучителни околности“ и дозволено е да се соберат само шест лица. 

Дневниот број на нови инфекции се намали од скоро 70 000 на 8 јануари на нешто помалку од 40 000 во последните денови, но властите се загрижени дека многумина не ги следат правилата, па вирусот продолжува да се шири.

Прочитајте и...  Ин мемориам: Почина професорот и архитект Андреј Токарев

Британскиот министер за внатрешни работи, Прити Пател, во четвртокот предупреди дека прекршувањето на правилата се казнува со парични казни и најави воведување нова парична казна од 800 фунти за присуство на домашни забави.

Поврзани вести

Бајден: Посетата на папата на Ирак е симбол на надеж за целиот свет

Слободен печат

Пакистанската нобеловка за мир Малала и „Епл“ ќе копродуцираат драми и документарни филмови

Слободен печат

Изет Меџити се повлекува од позицијата координатор на пратеничката група на ДУИ

Слободен печат

Ријад го обвини Иран дека ги снабдувал Хутите во Јемен со ракети и дронови

Слободен печат

Врховниот суд на САД ги отфрли и последните тужби од Трамп за наводна изборна измама

Слободен печат

Царовска: Денеска го славиме непоколебливиот феминизам кој се бори за сите девојки и жени

Слободен печат

Остави Коментар