Полицијата во Белград ја презеде контролата врз главните пунктови околу Собранието

Во турканиците интервенираше и Брзата помош, бидејќи во стампедата има и неколку повредени.

Припадниците на полицијата ја контролираат состојбата на неколку контролни пунктови во центарот на Белград, во поширокото подрачје околу српскиот Парламент, откако со „жива маса” ги  потиснаа демонстрантите надвор од областа пред собранието, поставувајќи кордони и  оклопни возила на крстосниците во централните делови на градот.

Околу 22 чсот во градот има некакво затишје, но атмосферата е напната, и мала искра е доволна за ситуацијата повторно да ескалира.

Групите демонстранти кои стојат наспроти полициските кордони се составени од многу млади луѓе, а има и многу девојки.

Претходно, демонстрантите пред собранието фрлаа факели и шишиња кон полицијата, која потоа ги растури од областа.

Во турканиците интервенираше и Брзата помош, бидејќи во стампедата има и неколку повредени.

Прочитајте и...  Потврдени 200 нови случаи со Ковид-19 во земјава, починаа 4 лица

Министерството за внатрешни работи вечерва излезе со сооштение дека полицијата во расчистувањрто на ситуацијата пред собранието не употребила солзавец.

Прочитај повеќе

Во Херцег Нови дури 92 проценти помалку туристи од минатата година

Слободен печат

Мета: Време е албанските граѓани да станат господари на својата земја

Слободен печат

Граничната полиција на БиХ спречи 183 мигранти да ја преминат границата

Слободен печат

Во Албанија и денеска високи бројки на новозаразени со Ковид-19

Слободен печат

Повеќе од 30 мигранти спасени во каналот Ла Манш

Слободен печат

Традицијата во чест на „Св. Пантелејмон” и годинава продолжува на Голак

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ПОЖАР ВО СТАНБЕНА ЗГРАДА ВО ЧЕШКА: Најмалку 10 мртви (ВИДЕО)

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот, досега починале 726.415 лица

Слободен печат

Либанскиот премиер повика на предвремени избори

Слободен печат

Српската дијаспора на протести ширум светот (ВИДЕО)

Слободен печат

Макрон: САД треба да реинвестираат во Либан

Слободен печат

Демонстрантите во Бејрут обесија картонски ликови на премиерот и членовите на владата (ВИДЕО)

Слободен печат