Полицијата „растури“ короназабава во Индија, уапсени 54 лица

Поради кршење на воведените рестрикции наметнати поради пандемијата со коронавирусот, индиската полиција уапси 54 лица на забава во државата Пенџаб, во северна Индија.

Забавата била организирана вчера на базен во еден ресторан и покрај забраната за јавни собири, а полицијата интервенираше по анонимна пријава, изјави заменик-началникот на локалната полиција, Сами Верма, јави Си-Ен-Ен.

Во Пенџаб, потврдени се 15.731 нов случај на ковид-19 и вкупно 1.739 смртни случаи за едно деноноќие.

Индија соопшти за 90.632 нови случаи на Ковид-19, што е најголемо зголемување на бројот на нови инфекции за еден ден. Вкупно 4.113.811 лица се заразени во Индија, а 70.626 лица починаа од почетокот на пандемијата.

Индија е трета во светот според бројот на заразени со вирусот, по САД и Бразил.

Прочитајте и...  Заев: Зборуваме за резултати, за успеси, за подвизи, за преминати препреки и за многу победи

Според Министерството за здравство, во Индија моментално има 862.320 активни случаи на заболени со новиот коронавирус.

Поврзани вести

Три жени од Кочани и Делчево починаа на штипското Инфективно одделение

Илинка Иљоска

Албанија последна во Европа по бројот на тестови за коронавирус, Мета побара итно зголемување

Илинка Иљоска

Еврозоната со најголем економски пад, закрепнувањето неизвесно

Илинка Иљоска

Заев: Зборуваме за резултати, за успеси, за подвизи, за преминати препреки и за многу победи

Илинка Иљоска

Шпанија прогласи вонредна состојба, воведен полициски час

Илинка Иљоска

Италија затвора повторно цели сектори поради епидеммијата

Илинка Иљоска

Остави Коментар