Полицијата расчисти серија кражби во Штип

СВР-Штип расчисти серија кражби извршени во патнички моторни возила, аптеки и продавници. Портпаролот на СВР-Штип, Гордана Панајотова денеска информираше дека тројца сторители од кои и еден малолетник се фатени на лице место, додека извршувале тешка кражба од автомобил.

– Лицата биле лишени од слобода и по целосно документирање на случаите против нив ќе бидат поднесени соодветни пријави.Во истиот период расчистени се и пет кривични дела „тешка кражба” извршени во  патнички моторни возила, продавници и аптека на подрачјето на Полициската станица Штип, извршени од страна на овие сторители и уште еден малолетник, при што биле одземени  повеќе производи и предмети, вели Панајотова.

Таа додава дека расчистено е  „разбојништво” извршено на 5 ноември на Градскиот пазар во Штип над 83- годишна жена од страна на малолетен сторител, кој физички ја нападнал жената, а потоа  и ја одзел чантата.

Прочитајте и...  Маж и жена влегле во дворот на сосетката и ја нападнале

И ова лице е лишено од слобода и по целосно документирање на случајот, против него ќе биде поднесена соодветна пријава.  Дел од украдените предмети се одземени од сторителите и вратени на оштетените граѓани.

Во текот на вчерашниот ден регистрирана е и повреда на 36 годишен работник во фабрика во Пробиштип, а случајот е пријавен од страна на Итната медицинска помош.

Прочитај повеќе

Со гола жица крадел струја од бандера

Слободен печат

Маж и жена влегле во дворот на сосетката и ја нападнале

Слободен печат

Кривична против 18-годишно момче кај кого полицијата пронајде марихуана

Слободен печат

Скопјанец малтретиран во паркот во Гази Баба и во неговиот стан за долг од 4 илјади евра

Слободен печат

Две лица без дозволи поставувале банери од политички партии во Ѓорче II

Слободен печат

Потешко повреден работник на изградба на објект во Аеродром

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Се удави човек во Охридско Езерo

Слободен печат

Казни за 29 граѓани и две фирми од Струмица

Горан Наумовски

Скопјанка се повредила во градски автобус

Малолетници се судриле со велосипеди на патот Велес-Градско

Охриѓанец паднал во провалија

Возач со автомобил удрил во жена, а потоа ја нападнал