Полицијата го приведе на испрашување премиерот на Федерацијата БиХ

На премиерот Новалиќ полициските истражители во средата му го одзедоа мобилниот телефон за со вештачење да проверат со кого и кога контактирал за набавка на респиратори.

Претседателот на владата на Федерацијата Босна и Херцеговина Фадил Новалиќ и директорот на управата за цивилна заштита на тој ентитет Фахрудин Солак се приведени денеска на испрашување во седиштето на Државната агенција за истраги и заштита (СИПА) во рамки на истрагата за сомнителната набавка на болнички респиратори, објавија локалните медиуми.

Заедно со премиерот Новалиќ и Солак кој претходно беше суспендиран од должноста на испрашување е и Фикрет Хоџиќ, сопственик на компанијата „Сребрена малина“ на која ѝ е доворено купувањето на стор респиратори за болниците во Сараево, Мостар и Тузла за да се опремат за лекување на тешко болните пациенти од коронавирус.

Двајцата ентитетски функционери како и Хоџиќ и претходно дадоа искази откако случајот го презеде Обвинителството на БиХ.

Прочитајте и...  Дерала: Митинзите се балкански фолклор, во услови во кои се наоѓа нашата земја бојкотот е апсурден (ВИДЕО)

На премиерот Новалиќ полициските истражители во средата му го одзедоа мобилниот телефон за со вештачење да проверат со кого и кога контактирал за набавка на респиратори.

Спорните респиратори набавени од Кина за 5,3 милијарди евра се покажаа како неупотребилви на болничките оддели за интензивна нега, а истрагата треба да утврди како „Сребрена малина“ го добила тендерот за кој не била регистрирана, со оглед на тоа дека станува збор за компанија на која дејност и е одгледување и преработка на овошје и зеленчук.

Оваа компанија тендерот го добила со непосредна спогодба, а договорот го потпишал Солак.

Прочитај повеќе

Известувачот на ОН, Дејвид Кеј, ја предупреди Белата куќа за негативниот „ефект на Трамп” врз глобалната слобода на медиумите

Слободен печат

Во Дебар и Центар Жупа денеска ќе гласаат 33 болни и немоќни лица

Слободен печат

Македонија утре избира власт

Соња Христовска Угриновска

Болсонаро: Доколку бидам негативен на денешниот тест, се враќам на работа

Слободен печат

Кина донира заштитна опрема во вредност од 250 илјади евра

Слободен печат

Одбележување на Националниот празник на Франција

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Денес гласаат болните, немоќните и затворениците, најмногу пријавени во Прилеп и Кичево

Слободен печат

ОДИХР: Прелиминарна оценка на 16 јули, конечен извештај околу осум недели по денот на изборите

Слободен печат

Најголем број активни случаи од Ковид-19 во Скопје, не се очекува поголем наплив во болниците

Слободен печат

Сончево време со слаб до умерен ветер, температура до 29 степени

Слободен печат

Курсна листа на НБРМ: Колкава е вредноста на еврото денеска?

Слободен печат

Еболата се шири во Конго, досега потврдени 50 смртни случаи

Слободен печат