Полицајка во Хрватска нудела превоз на луѓе без пропусница: „Моите финансии не прашуваат за вирусот“

Во Хрватска од понеделникот е на сила забрана за напуштање на домовите.

Полициските службеници вчера ширум земјата на влезовите на градовите постави пунктови и започнаа да ги проверуваат сите возила. Затоа, уште поневеројатно е што направила една полицајка од Загреб, а приказната ја пренесува хрватски „Индекс“.

Таа е од местото Нова Градишка, а на Фејсбук-страна нудела превоз на луѓе кон и од Загреб. И тоа на луѓе без пропусница.

„Тоа не важи за полицијата“, одговорила некому кој во коментарите прашал што е со одлуката за проусниците.

Кога некој ја прашал за кршењето на правилата, напишала: „Благодарам на брзината, но мојата работа и финансии не прашуваат многу за вирусот“.

„Индекс“ утринава за ова ја запрашале полицијата, а тие одговориле дека полицајката сега е оддалечена од службата поради недолично однесување.

Прочитајте и...  Османи ги претстави приоритетите на надворешната политика: Убаво е да имате добри соседи, но вистинска победа е да ги имате за пријатели
Фото: Фејсбук/Индекс.хр

Освен таа, поради недолично однесување од службата е оддалечен и еден полицаец. Тој, имено, се снимил и на социјалните мрежи објавил непримерно видео во кое вулгарно и го коментира однесувањето на граѓаните и моменталната ситуација околу спроведувањето на мерки за заштита против шриењето на коронавирусот.

Против двајцата ќе биде започната дисциплинска постапка.

Прочитај повеќе

Бели гаќи и црвени влечки-идеален моден аутфит во трговски центар во Сплит

Слободен печат

Трамп: До април ќе имаме доволно вакцини за секој Американец (ВИДЕО)

Маријана Митровска

Уште две дечиња од струмичката градинка позитивни на Ковид-19

Маријана Митровска

Пендаровски: Благодарение на фестивалот „Браќа Манаки“, Битола и нашата држава се препознаени во светот на седмата уметност (ФОТО)

Маријана Митровска

Од 5.179 до 690 евра: Која земја на ЕУ има најголема, а која најниска просечна бруто плата

Маријана Митровска

Папата Франциск до светските политичари: Овозможете вакцината да биде достапна и на најсиромашните

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Франција даде зелено светло за употреба на тестови на плунка

МИА Агенција

За два дена во Црна Гора избувнале 56 пожари

Слободен печат

Повеќе од двесте илјади луѓе починаа од ковид-19 во САД

Слободен печат

Десетици демонстранти, повеќето жени, уапсени во Белорусија (ФОТО+ВИДЕО)

Маријана Митровска

Невремето во Грција одзеде два животи (ВИДЕО)

Слободен печат