Полицајка во Хрватска нудела превоз на луѓе без пропусница: „Моите финансии не прашуваат за вирусот“

Во Хрватска од понеделникот е на сила забрана за напуштање на домовите.

Полициските службеници вчера ширум земјата на влезовите на градовите постави пунктови и започнаа да ги проверуваат сите возила. Затоа, уште поневеројатно е што направила една полицајка од Загреб, а приказната ја пренесува хрватски „Индекс“.

Таа е од местото Нова Градишка, а на Фејсбук-страна нудела превоз на луѓе кон и од Загреб. И тоа на луѓе без пропусница.

„Тоа не важи за полицијата“, одговорила некому кој во коментарите прашал што е со одлуката за проусниците.

Кога некој ја прашал за кршењето на правилата, напишала: „Благодарам на брзината, но мојата работа и финансии не прашуваат многу за вирусот“.

„Индекс“ утринава за ова ја запрашале полицијата, а тие одговориле дека полицајката сега е оддалечена од службата поради недолично однесување.

Прочитајте и...  Отворени дополнителни линии за психолошка поддршка за родители и деца
Фото: Фејсбук/Индекс.хр

Освен таа, поради недолично однесување од службата е оддалечен и еден полицаец. Тој, имено, се снимил и на социјалните мрежи објавил непримерно видео во кое вулгарно и го коментира однесувањето на граѓаните и моменталната ситуација околу спроведувањето на мерки за заштита против шриењето на коронавирусот.

Против двајцата ќе биде започната дисциплинска постапка.

Прочитај повеќе

Најнова мапа на заразени со коронавирус: 142 лица се од Скопје, 29 од Карпош

Мирослава Бурнс

Го откриваат присуството на вирусот за неколку минути: Овие земји развија брзи тестови за корона

Слободен печат

Актерката Ана Костовска од државниот карантин: Ова е за мене потврда дека можам да верувам на планот на одговорните во градов и државава

Слободен печат

Основното јавно обвинителство Охрид ќе ја истражува смртта на жената од Струга

Слободен печат

Само еден пациент позитивен на коронавирус се лекува во болницата „8 Септември“

Слободен печат

Уште двајца заразени во Црна Гора, вкупно 84 лица позитивни на коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Шпанската полиција стана вистински хит на социјалните мрежи (ВИДЕО)

Стравотна тишина и бројни полициски контроли на скопските улици (ВИДЕО)

Горан Наумовски

Проповедник позитивен на коронавирус посетил 15 села во Индија, засега непознато колку луѓе заразил (ВИДЕО)

Слободен печат

Го бранеше Трамп со тезата дека коронавирусот е измама на демократите, па доби отказ од Фокс њуз

Слободен печат

Како изгледа кога полицијата интервенира во проблематичните делови на Париз (ВИДЕО)

Слободен печат

ПОРАДИ КОРОНАВИРУСОТ: Сите баратели на азил во Португалија ќе станат постојани резиденти

Слободен печат