Полицајци даруваа крв, собрани 20 единици крв во Кавадарци

Дваесет единици крв беа собрани во денешната крводарителска акција во Кавадарци.

Во крводарителската акција, која беше во организација на на Црвен крст Кавадарци и Институтот за трансфузиона медицина, даруваа полицајци вработените во полицијата, во ОВР Кавадарци и во гранична полиција РЦ Југ.

– Хуманоста на дело уште еднаш кога е најпотребно, ова е една од ваквите редовни крводарителски акции. Бројката на дарувани единици крв е во рамките на предвиденото, со оглед на тоа што на први овој месец имаше акција во зградата на Општина Кавадарци,  каде што крв даруваа 37 граѓани, за МИА рече Димитар Каракулев, претседател на кавадаречкиот Црвен крст и инспектор за превенција, кој и самиот е крводарител и досега има дарувано крв 18 пати.

Прочитајте и...  „Биди одговорен, однесувај се совесно" – кампања за заштита на водоснабдителниот систем во Скопје

 

Прочитај повеќе

Воени бродови на Грција и Турција распоредени во источниот Медитеран: Растат тензиите, војската на готовс

Слободен печат

Њујорк тајмс: На Американците со Ковид-19 може да им забранат влез во САД

Слободен печат

Кацин: Словенија има добра епидемолошка ситуација, но проблем се младите

Слободен печат

Франција повторно ги заострува мерките за борба против Ковид-19

МИА Агенција

На кои други места се чува супстанција што го разори пристаништето во Бејрут: Треба ли да се плашат овие земји?

Слободен печат

Албанија: Најмногу новозаразени, но и оздравени во едно деноноќие досега

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Костадинов: Во тек се разговори и консултации за парламентарно мнозинство и владина коалиција

Слободен печат

Во Велика Британија драстичен пад на бројот на вработени

Слободен печат

Одлуки од владина седница: Усвоен планот на МОН за настава, НАТО вежба на Криволак, испраќање војници на воени вежби во Германија и Романија

Слободен печат

Според извршниот директор на „Њујорк Тајмс” печатените медиумите ќе згаснат за 20 години

Слободен печат

Со владина одлука дозволена е 75% исполнетост на капацитетите на меѓуградскиот и меѓународниот патнички превоз

Слободен печат

Трамп: После пандемијата се влошија односите со кинескиот претседател

Слободен печат