Полицаец застрелан од автомобил во движење во Аризона (ВИДЕО)

Тој, наводно, му возвратил на напаѓачот, кој побегнал со автомобил.

Полицаецот го преживеал нападот, бил хоспитализиран и се очекува да закрепне, соопшти полицијата од Феникс и ФБИ. Портпаролката на ФБИ исто така рече дека осомничениот е приведен по кратка бркотница.

Полицаецот одговорен за безбедноста на судот бил член на американската Маршал служба. За среќа, тој имал заштитен елек кога бил застрелан, изјави анонимен полициски службеник за „Фокс њуз“. Тој, наводно, му возвратил на напаѓачот, кој побегнал со автомобил.

Полицијата објави фотографија од сребрена лимузина, видена како се оддалечува од судницата. Судницата, сепак, останала отворена, и покрај пукањето, со дополнителна полициска заштита.

Ова е втор навидум случаен напад врз американски полицајци за само три дена. Во саботата, двајца полицајци во Лос Анџелес во претежно афроамериканската населба Комптон беа застрелани од непосредна близина додека седеле во патролен автомобил.

Од заседа застрелани двајца полицајци во Лос Анџелес (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

Човекот кој се обидел да ги убие се преправал дека поминува покрај паркираното полициско возило, па во еден момент се свртел, извадил пиштол и ги застрелал, а потоа избегал.

Прочитајте и...  Криминалци и руски олигарси префрлале валкани пари, а светските банки премолчувале

Застрашувачкиот напад е снимен од надзорна камера. Се гледа дека напаѓачот е Афроамериканец со качулка на главата. И двајцата полицајци биле погодени во главата , 31-годишната полицајка во вилицата и рацете и 24-годишен полицаец во челото, тупаницата и раката.

Полицајката, иако самата со сериозни повреди, му пружила прва помош на колегата, што може да се види на снимките од надзорната камера.

И двајцата сега се во стабилна состојба, на одделот за интензивна нега. Потерата по напаѓачот сè уште трае, три дена по нападот.

Прочитајте и...  Во Хрватска самоизолација намалена од 14 на 10 дена

Прочитај повеќе

Италијанците со референдум поддржаа намалување на бројот на пратеници

Слободен печат

По новинарско истражување на ИЦИЈ паѓаат акциите на водечките западни банки

МИА Агенција

Во Хрватска самоизолација намалена од 14 на 10 дена

Слободен печат

Столтенберг: Пандемијата се користи за да се ослабне НАТО

Слободен печат

Во Италија задолжително тестирање на патниците од Париз

Слободен печат

Гутереш: Со поблиска соработка до решение за предизвиците со кои се соочува светот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Словенија се соочува со полни болници и недостиг на медицински персонал

Слободен печат

Во Минхен маските стануваат задолжителни на јавни места

Слободен печат

Британија соочена со пораст на смртноста од Ковид-19

Слободен печат

ЕУ не постигна договор за санкции против Белорусија

МИА Агенција

Седница на ОН по повод 75. роденден

Слободен печат

Милошоски: Владата да најде решение децата со посебни потреби да се вратат на настава

Весна Тодоровска