Полицаец од Куманово почина од коронавирус

Според информациите 53-годишниот полицаецот бил ангажиран на новиот граничен премин Белановце кон Косово.

Полицаец од Куманово денеска починал, а вчера му било утврдено дека е заболен од коронавирус, објави телевизија Телма.

Телма објави за смртта на полицаецот, откако градиначалникот на Куманово, Максим Димитриевски обелодени за јавноста дека две лица починале попладнево во Куманово.

Според информациите 53-годишниот полицаецот бил ангажиран на новиот граничен премин Белановце кон Косово.

Последните десетина дена полицаецот не одел на работа, на 25-ти март земал слободни денови бидејќи не се чувствувал добро. Вчера откако ги добил позитивните резултати на Ковид-19, била погребана и неговата мајка за која не е познато дали била заразена.

Ова е прв полицаец кој подлегна на Ковид-19, а погребот поради состојбата најверојатно ќе се изврши без полициските почести за починат припадник на МВР.

Прочитајте и...  Десет дена жалост во Шпанија, Британија со највисока стапка на смртност од ковид-19

 

Прочитај повеќе

На изборите за датум најверојатно ќе победи 5 јули!

Соња Христовска Угриновска

Естонија со апликација за дигитални имунолошки пасоши

Слободен печат

Вамен: Најголем пад на економијата во Данска од Втората светска војна

Слободен печат

Ирските пабови пред банкрот

Слободен печат

Трамп најави повлекување на американските војници од Авганистан

Слободен печат

Историски план на Макрон: Осум милијарди евра помош за производителите на автомобили

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Укинат полицискиот час, бројот на заразени од Ковид-19 надмина две илјади

Слободен печат

Владата треба да направи проценка дали е потребна нова вонредна состојба, исход за датум за избори

Слободен печат

Облачно време со дожд и ветер, температура до 22 степени

Слободен печат

Курсна листа на НБРМ: Колку чини еврото денеска?

Слободен печат

Димитров ќе земе учество на конференција на Советот на Јадранско–јонската иницијатива

Слободен печат

„Излегувај надвор“- Жена без маска грубо избркана од маркет од купувачите (ВИДЕО)

Слободен печат